Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
AK ⟩ Martin Ehala essee: vööriga lainele vastu (5) Elu võib olla määramatu. Sattuda Nõukogude armeesse, võõrkeelsesse keskkonda, milles valitsevatest reeglitest ja suhetest pole sul aimu, üksi võõraste meeste hulka, kes on omavahel hästi tuttavad ja tunnevad end mugavalt ja ülbelt; olla paljaks aetud pea ja hõõruvate saabastega, ilma jäetud peaaegu igasugusest vabadusest, välja arvatud unenägudes, ja alluda käskudele, ka kõige rumalamatele, ilma vastuvaidlemise võimaluseta.
AK ⟩ Mihkel Kangur: Glasgow’ kokkulepped tehti lödid (5) Glasgow’ kliimakonverents on lõppenud. Kahjuks ei ole selle tulemuste kohta öelda midagi positiivset. Väga paljuski korrati seda, milles oli juba varem kokku lepitud. Ühtegi olulist kokkulepet realistliku tegevuskava kohta, mis viiks olukorrani, kus meie koduplaneedi keskmine temperatuur ei tõuseks võrreldes tööstusrevolutsioonieelse ajaga rohkem kui 1,5 kraadi kõrgemaks, ei sõlmitud, kirjutab ökoloog Mihkel Kangur.
Laupäevanovell ⟩ Veiko Märka «Une-Mati ja Ärka-Kati: sajandi armastuslugu» Vist ühtegi olevust ei ole visuaalselt nii valesti kujutatud kui Une-Matit ning tema Soome ametivenda Nukku-Mattit. Google’i piltidel on nad tavaliselt kentsaka suure sinise või punase mütsiga, erksavärvilises mundris ning erakordselt väikest kasvu. Tegelikult on Une-Mati tavaline, veidi alla keskmise kasvu keskealine mees tagasihoidlikus hallis, veidi kulunud ülikonnas. Lääpa tallatud, kuid muidu tervete kingadega ja kiilanenud paljakuga pealael, mida ta mõnikord ülikonnaga sama värvi baretiga varjab. Pole ta paks ega peenike, ehkki kõht natuke lotendab. Erilised tundemärgid puuduvad.

Loetumad uudised

1
2
3
4
5
AK ⟩ Toomas Kiho essee: Narva – Okasroosike (2) Kõndides mööda Narva vanalinna tänavaid, ei saa kuidagi lahti peaaegu füüsilisest, ilmutuslikust tundest, mis voogab läbi jalataldade ja silmapõhjade ajusse, mõistmisse: et kohe-kohe kargavad maa alt välja sinna peidetud hoonete keldrid ja niisama äkki tõusevad üles seinad, katused ja korstnad. See on nagu koidueelne viimane uni – unenägu on lõppemas. Vana Narva on kuskil siinsamas olemas ja just-just valmis ellu ärkama. Mõtteline vibunöör on tõmmatud pingule ja kohe vabaneb ta pingest. Meie silme ette kerkib barokne pärl oma igikestvas ilus.
AK ⟩ Paavo Matsin: kas eestlased on raamaturahvas? Sattusin kunagi Tallinna kaubamaja juures oleva Radissoni Sky baari ja tegin ajaviiteks paar pilti. Hiljem pildistatut vaatama hakates oli mu imestus suur, kui märkasin, et ühes kohas on Tallinnas nagu päris pirakas püramiid! Hetk hiljem sain aru, et see on rahvusraamatukogu hoone. Möödunud nädalast läks see üpriski oluline, aga võrdlemisi amortiseerunud maja lõpuks remonti ja avatakse uuesti eeldatavasti alles 2026. aastal.
AK ⟩ Alexander Lott: Hiina püüab end merel Taiwani arvel kehtestada Liitlaste sõjalised õppused Ida-Aasia vetel ja neid saatvad teated Hiina sõjalennukite sisenemisest Taiwani õhukaitsevööndisse näitavad, et pinged Lõuna-Hiina mere regioonis on taas tõusnud. Hiina mõjuvõimu kasv ja sellega kaasnevad muutused jõudude tasakaalus on toonud kaasa selle, et Eesti olulisima liitlase Ameerika Ühendriikide kaitsepoliitika teravik on kandunud Lähis-Idast ja Euroopast üle Lõuna-Hiina mere piirkonda. Üha enam panustab sealsetesse merendusoperatsioonidesse ka Suurbritannia.
AK ⟩ Tehisintellekt astub psühhiaatrite varjust välja inimesi ravima (1) Tehisintellekt, masinaõpe, digitaalne fenotüpiseerimine ehk tunnuste järgi klassidesse jagamine, chatbot-tehnikad (juturobotid), virtuaalne terapeut – kõik need on osad nüüdisaegsete psühhiaatrite ehk kohutavaimast õudusunenäost. Need on osad «robotitest», mis ühel päeval võivadki asendada psühhiaatreid. Psühhiaatriat peetakse tänini pigem «kunstiks» ja seda suurel määral just seetõttu, et selles vallas on diagnoosimisel üsna vähe kasutusel diagnostilisi biomarkereid ning paraku napib ka teaduslikku asjatundlikkust. Psühhiaatrid seisavad silmitsi uue reaalsusega: võimsa ja kiire tehnoloogilise revolutsiooniga.
Tagasi üles
Back