Skip to footer
Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

RAINER SAKS Putin ilmus Kurskis alluvate ette ja lavastas osava vaatemängu (4)

Vladimir Putin külastas Kurski oblastit, kus endiselt toimub sõjategevus.
  • Sõjategevus Kurski oblasti aladel kestab edasi, kuigi Venemaa soovib näidata vastupidist.
  • Järgnevatel nädalatel näeme veel mitmeid kaheldava usutavusega teateid uute asulate vallutmisest.​​​
  • Võimalik, et Venemaa üritab avalikkuses Ukraina droonirünnakute ulatust võimendada.

Venemaa president korraldas tema vaates väga olulise mõjutusoperatsiooni, külastades Kurski oblastit. Venemaa president soovis veelkord edastada (eelkõige Venemaa kodanikele) teate, et sõjategevus Kurski oblasti territooriumil on lõppenud, kirjutab julgeolekuekspert​ Rainer Saks.

Lisaks üritati presidendiga kohtumisel viibinud ametnikega suhtluse vormis edastada sõnumit, et Vene armee tungib edasi Ukraina Sumõ oblasti aladele. Tegemist oli väga osavalt lavastatud poliittehnoloogilise võttega, kus Sumõ suunal edasi tungimist nõudsid ametnikud ning president ise otsesõnu sellist avaldust ei teinud. Seega jääb küll kõigile mulje, et Vene armee tungib edasi, aga president ei võtnud selle eest otsest vastutust.

Sõjategevus Kurski oblasti aladel kestab edasi ja suuremat pealetungi Ukraina territooriumil ei ole sellel suunal seni õnnestunud käivitada. Poliitilises plaanis oleks Vene armee edenemine Sumõ suunal kindlasti oluline (nagu ka Harkivi suunal). Rünnakutega sellel suunal ähvardatakse viimase kahe aasta jooksul pidevalt, peale Vene armee taandumist sellest piirkonnast 2022. aasta kevadel. Venemaa juhtide jaoks on oluline, et kui tõesti jõutakse ühel hetkel vaherahu kehtestamiseni, ei tohiks sellel hetkel Ukraina vägesid Venemaa territooriumil olla. Samavõrra on oluline, et ka relvarahu läbirääkimiste protsessi ajal oleks kogu Venemaa territoorium Vene armee kontrolli all. Lisandväärtusena üritas Venemaa president Kurski oblasti külastusega toita viimastel kuudel lääne meedias levinud narratiivi Vene armee uuest suurest pealetungist.

Vene armee üritab viimastel päevadel väljastada uudiseid nende üksuste otsustavast edenemisest mitmes rindelõigus. Juba aastaid kasutatakse võtet, kus väike mobiilne grupp suudab liikuda kaugemale Ukraina vägede tagalasse ja heiskab mõnes geograafiliselt tuvastatavas punktis lipu ning edastab selle kohta foto sotsiaalmeediasse. Enamasti ei osutu sellised liikumised püsivaks eduks, kuid sageli ilmuvad blogides teated, et Vene armee on suutnud edasi liikuda. Enamasti Ukraina väejuhatus selliseid teateid ka ümber ei lükka, eelkõige oma vägede julgeoleku huvides.

Eile ilmus Vene väejuhatuse teade, et Vene armee on jõudnud Pokrovski suunal välja Dnipropetrovski oblasti piirini, kuid Ukraina väejuhatus seekord tõestas, et tegemist oli valeuudisega. Võib eeldada, et järgnevatel päevadel, nädalatel ja kuudel näeme veel mitmeid kaheldava usutavusega teateid uute asulate vallutmisest.​​​

Ukraina valimised taas päevakorral

USA president taandus eile oma retoorikas veelgi Ukraina rahuportsessidest ning alustas uuesti eelmise administratsiooni süüdistamist praeguseks kujunenud olukorras. Võimalik, et sellesse emotsionaalsesse punkti jõutakse veel mitmel korral tagasi.

Venemaa omakorda teatas välisministeeriumi tasemel, et Ukrainaga memorandumi allakirjutamiseks on vaja Ukrainas uut võimu. Tegemist on Venemaa ühe positsiooniga, mida aeg-ajalt võimendatakse ja vahepeal jälle unustatakse. Näib, et nüüd asutakse teemat taas avades uuesti testima võimalust, kas ka USA president naaseb oma kunagise arvamuse juurde, et Ukrainas peaks korraldama valimised.​

Plahvatused Venemaa ja Ukraina aladel

Ukraina kindralstaap kinnitas eile droonirünnakut kaitsetööstuse ettevõttele Venemaal Orjoli oblastis. Ettevõttes toodetakse erinevaid elektroonika komponente Vene armee rakettide ja lennukite tarbeks. Venemaa kaitseministeerium teatas omakorda, et Venemaa erinevate regioonide kohal hävitati 150 Ukraina drooni. Uudis eile öösel toimunud rünnaku kohta tundub väga tugevasti liialdatud. Sellega seoses meenub, et Venemaa president olevat viimases telefonivestluses USA riigipeale kurtnud ukrainlaste õhurünnakute üle Venemaal. Võimalik, et avalikes teadetes üritatakse Ukraina droonirünnakute ulatust võimendada, et kutsuda esile USA presidendi emotsionaalseid reaktsioone. Sõja esimesel aastal üritas Venemaa pigem Ukraina rünnakute ulatust maha salata.

Eile päeval jätkasid Ukraina droonid lendamist Venemaal ning päeva teisel poolel oli lennuliiklus Moskva Domodedovo lennuväljal peatatud. Täna öösel toimusid uued rünnakud Venemaa lääneosa kubermangudes. Seni on teateid suurematest plahvatustest Tuula oblastis, aga konkreetsete objektide kohta teavet ei ole ilmunud. Venemaa ametlikud teated kõnelevad rünnakus osalenud 400 droonist, mis tundub taas olevat liialdus.

Vene armee rünnakud Iraani droonidega jätkuvad igal öösel, kuid kahel viimasel ööl on rünnakutes kasutatud droonide hulk olnud viimaste kuude tavapärasest oluliselt madalam.​

Olukorrast rinnetel

Vene armee alustatud rünnakute arv eile veidi langes, kuid tervikuna jäi pealetungi intensiivsus eelmiste päevade ja nädalatega võrreldes samale tasemele.

  • Kurski/Sumõ/Blegorodi suunal püsib Vene armee, taktikalise lennuväe ja suurtükiväe aktiivsus viimastel nädalatel üsna stabiilselt samal tasemel. Ukraina armee positsioone Venemaa territooriumil rünnatakse, kuid neid positsioone hõivata ei ole suudetud. Samuti ei ole õnnestunud tungida sügavale Sumõ oblasti aladele. Sumõ oblastis rikkus üks Ukraina rahvuskaardi üksus väljaõppel kehtestatud reegleid ning polügoonil kogunes korraga liiga suur arv sõdureid. Järgnes Venemaa rünnak ballistilise raketiga ning surma sai kuus sõdurit.
  • Harkivi suunal aktiviseerusid Vene armee rünnakud eile, kuigi edu ei saavutatud. Ukraina kohalike vägede kõneisiku sõnul üritab Vene väejuhatus koondada reserve rindejoonele lähemale. Näis, kas suudetakse suuremaks pealetungiks grupeeruda. Teateid Vene üksuste uuest pealetungist Harkivi suunal ilmub aeg-ajalt, aga pidevalt viimase poole aasta jooksul. Seni ei ole Vene armee siin suuremaid rünnakuid suutnud ette võtta.
  • Kupjanski linna suunal on Vene üksuste aktiivsus jätkuvalt madal. Aktiivsemad rünnakud kestavad Lõmani suunal. Siverski suunal Vene üksuste aktiivsus eile langes. Kogu piirkonnas muutusi rindejoones ei ole.
  • Madalama intensiivsusega rünnakute päev oli eile Tšassiv Jari linna piirkonnas. Toretske linnas ja ümbruses jätkuvad intensiivsed lahingud. Suuri muutusi vägede paiknemises ei ole.
  • Rünnakute tempo püsib kõrge Pokrovski suunal ja Donetskis edelas. Vähesel määral on Vene armee suutnud positsioone parandada lõunas, Velõka Novosilka asula piirkonnas.
  • Lõunarindel korraldas Vene armee mõned rünnakud Guljaipolje ja Orihhivi asula suunal, kuid olulist edu ei saavutatud. Dnepri saarte piirkonnas on Vene armee aktiivsus viimase kahe kuu jooksul olnud väga tagasihoidlik. Talve lõpus ja kevadel ennustatud suuremast Vene üksuste pealetungist seni mitte mingeid märke näha ei ole.
Kommentaarid (4)
Tagasi üles