Volodõmõr Zelenskõi.

FOTO: TATYANA ZENKOVICH / EPA

Muidugi ei tee ka võrratult ajastatud naljad hädisest bossist oivalist tegevjuhti, kuid huumorit oskuslikult kasutades võib korralik juht itsitused ja naerupahvakud ehedaks meeskonnavaimuks muuta, kirjutab Kathleen Cronie veebiväljaandes The Conversation

Netflixis pakutavate komöödiate valikut sirvides olete ehk muuhulgas märganud ka Ukraina komöödiasarja «Rahva teener», kus täiesti tavaline ajalooõpetaja valiti vastu ta enese tahtmist riigi presidendiks. Ning nii kummaline kui see ka poleks, sarja peategelane – koomik Volodõmõr Zelenskõi – valiti suisa päriseluski uueks Ukraina presidendiks. Zelenskõi on küll populaarne koomik, kuid kas tal tõepoolest jagub oskust tervet riiki juhida?

Käsiloleva doktoritöö käigus palusin 230 muusikajuhil vastata, milliseid oskusi peaks omama üks edukas juht. Paljud neist vastasid, et tähtis oleks aeg-ajalt nalja visata või anekdoote vesta. Mõistagi naudime kõik vahel mõnusat itsitust, kuid kas dirigentide puhul on naljaviskamine tõesti asjalik ajakasutus? Huumori ja juhtimise seoste uuringus kaldun jõudma järeldusele, et näiteks Bill Gatesi asemel tasuks parem juhiks valida mõni menukas koomik nagu Michael McIntyre. Toongi siinkohal välja kaheksa võtmeaspekti selle kohta, kuidas saaks üks juht oma töös huumorit tõhusalt ära kasutada.

1. «Oma tiimi» loomine

Head juhid kindlustavad oma seljatagust ühtse tiimi abil – kasvõi selleks, et oluliselt vähendada mässu võimalust (sel teemal võib kahtlemata pikemalt heietada Suurbritannia peaminister Theresa May). Huumori kasutamine tugevdab kollegiaalset solidaarsust ning edukad juhid võivad huumorit suunata meeskonnavaimu, sel moel oma tiimi ühendades.

2. Tüdimuse vältimine

Naer ei pruugi alati olla parim ravim. Aga kui juht tahab oma tülpinud tiimi motiveerida, siis võib vaimukas nali virgutavalt mõjuda. Huumor leevendab tüdimust ja tõstab energiataset. See osav nipp toimib mitte üksnes tavatöökohtades – ka treeningrühmade juhid saavad huumori abil grupi liikmeid pikemaks pingutuseks ergutada.

3. Kriitika pehmendamine

Paraku tuleb juhtidel sageli tiimi tööd ka kritiseerida, aga seejuures kedagi eemale peletamata.

Lihtne ja tõhus viis on teha seda lustlikult. Eriti on tarvis seda siis, kui juht tahab tiimiga hästi läbi saada. Millest rääkides...

4. Võimu ja viisakuse tasakaalustamine

Juhi staatus sõltub tema tiimiliikmete austusest. Kuid samas on juhil kergem tiimiga töötada viisakalt suheldes, mitte käsutades. Huumor on juhi jaoks võrratu viis enda kehtestamiseks – selmet räigelt lajatada, et tema üksi juhib vägesid ja kõik lihtsalt peavad talle kuuletuma.

5. Pingete maandamine

Paraku teevad parimadki juhid vahel vigu ja suhteseisud võivad üsna käredaks kiskuda. Siis on juhil kaks võimalust: kas mässuohust hoolimata enesekindlalt edasi trügida – või visata mõni nali, tiimil tuju tõsta ja pingeid maandada. Siinkohal aitab huumor töist meeleolu taastada.

6. Tiimi hea tahte innustamine

(Peaaegu) kõik meist tahaks teistele meeldida. Juhid aga saavad populaarsusest lausa ehtsat kasu lõigata. Uuringud näitavad, et huumor võib julgustada teisi kellestki positiivselt mõtlema ja lisaks ka summutada temakohaseid negatiivseid mõtteid. Muidugi tuleb olla ettevaatlik, et mitte üle pingutada – mõelge vaid David Brenti lakkamatutele lollustele telesarjas «Kontor»...

7. Loovuse kannustamine

Huumorit on kõiksugu sorti, aga tavaliselt sisaldab hea nali ühitamatute ideede ootamatuid kombinatsioone: „Ühel hommikul tulistasin oma pidžaamas elevanti. Mul pole aimugi, kuidas ta minu pidžaama selga sai...“ (Groucho Marx). Taoline veidrate ideede kokkusobitamine tõstab ka töörühmade loovuse taset, muutes tiime tootlikumaks ja uuenduslikumaks.

8. Naer tugevdab tervist

Naerupugin tõstab meil kõigil tuju, ent siira itsituse mõju on tegelikult veelgi tervislikum. Huumoriekspert John Morreall kinnitab:

«Füüsilises ja vaimses mõttes on huumor stressi vastand. Naer alandab vererõhku, virgutab vereringet, vähendab lihaspingeid ja valu ning tugevdab immuunsüsteemi.»

Mida aga oleks sellest kõigest meie juhtidel innustuseks õppida? Muidugi ei tee ka võrratult ajastatud naljad hädisest bossist oivalist tegevjuhti, kuid huumorit oskuslikult kasutades võib korralik juht itsitused ja naerupahvakud ehedaks meeskonnavaimuks muuta.

Vahest on siis Volodõmõr Zelenskõil tegelikult tulevase töö jaoks igati asjalik ettevalmistus?

Kõige selgemalt sõnastas seda ilmselt juba ammuilma David Brent ise:

«Kui minult küsitakse, kas sooviksin pigem olla naljavend või parim boss, siis on mu vastus alati sama: minu jaoks need rollid teineteist üldse ei välista.»

Inglise keelest tõlkinud Endel Valdas