Trump on laialt tuntud oma vastuolude poolest, samuti on tema toonastel hinnangutel vähem kaalu seetõttu, et neid tegi edev ärimees, mitte USA president.
Lisaks ei tundunud Trump selle nädalani Süüria ja selle tuleviku üle ülemäära palju mõtlevat. Erinevalt eelmisest välisministrist John Kerryst, kes tegeles aktiivselt Süüria rahuprotsessiga, teatas Trumpi välisminister Rex Tillerson alles hiljuti, et al-Assadi tuleviku üle peaksid otsustama süürlased ise. Samasugust, osasid vabariiklasi raevu ajanud leiget suhtumist oli Trump välja näidanud veel sel teisipäeval, öeldes, et Süüria keemiarünnakus on süüdi Obama.
Väljaanne Washington Post esitas eile hüpoteesi, et võib-olla oligi just senati vabariiklaste karm kriitika see, mis pani Trumpi meelt muutma. Samad vabariiklased reageerisid teatele õhulöögist heakskiiduga ning tunnustavaid õlalepatsutusi said nad eile paljudest maailma riikidest, ka Eestist.
Julgest otsusest hoolimata tekib küsimus, mis saab edasi. Osa analüütikuid arvab, et tormakuse poolest tuntud Trump – kes erinevalt Obamast ei hakanud eilse rünnaku jaoks Kongressi heakskiitu küsima – unustab ilusad beebid, kes gaasirünnakus lämbusid, ja läheneb tuulispasana mõnele järgmisele lahendust vajavale teemale. Mõningaid analüütikuid muudab murelikuks aga kergus, millega Trump paistis muutvat oma seisukohta, mis paistis üsna põhimõtteline. Kui see läks käiku Süüria puhul, siis miks mitte ka edasipidi?
Omaette küsimus on aga Venemaa, sest Süüria sõjabaasides tegutsevad ka Vene sõjaväelased. Eilses hoolikas rünnakus ükski venelane surma ei saanud, sest Moskva nurinast hoolimata oli neid siiski kaks tundi varem enne löögi andmist ette hoiatatud. Kuid kui tegu on esimese käiguga pikemaajalisest projektist, ei saa seda tagada. Ka pole teada, kuidas otsustab USA õhulöögile reageerida Süüria režiim ning milline saab olema Venemaa pikaajalisem reageering.