• Alkäemaksu võtmises kahtlustatav Savisaar kõrvaldati linnapea ametikohalt.
  • Savisaar oli südameprobleemidega haiglas, ent viibib nüüd Hundisilmal.
  • Juhtumiga seotud ärimehed eitavad süüd.

Keskerakond alustas täna Tallinna linnapea Edgar Savisaare toetuseks allkirjade kogumist.

FOTO: Jaanus Lensment

KAPO ja riigiprokuratuur tegid möödunud nädalal teatavaks, et Keskerakonna esimeest ja Tallinna linnapead Edgar Savisaart kahtlustatakse korduvas altkäemaksu võtmises möödunud aasta jooksul. Kahtlusaluseid on juhtumis kokku seitse: lisaks Savisaarele veel Aivar Tuulberg, Aleksander Kofkin, Kalev Kallo, Hillar Teder, Vello Kunman ja Villu Reiljan. 

7. oktoober

​Kohus selgitab: Savisaar kõrvaldati ametist, sest võib mõjutada tunnistajaid
Prokuratuur esitas möödunud nädalal kohtule neli põhjendust, miks Edgar Savisaar ei peaks linnapea ametis jätkama: ta võib hävitada ja kõrvaldada tõendeid, luua kahtlustust õigustavaid dokumente, mõjutada tunnistajaid ja jätkata ametialaste kuritegude sooritamist. Sõelale jäi neist üks.

6. oktoober

Allkirjad Edgar Savisaare toetuseks
Keskerakond hakkas Tallinna linnapea ametist kõrvaldatud Edgar Savisaare toetuseks eile allkirju koguma ja loodab kümne päeva jooksul saada kokku kümneid tuhandeid allkirju.

FOTO: AFP / Scanpix

Volikogu esimees Kallo jääb menetluse ajaks ametisse
Riigiprokuratuur ei vaidlustanud Harju maakohtu määrust, millega kohus jättis korruptsioonikahtluse all oleva Tallinna linnavolikogu keskerakondlasest esimehe Kalev Kallo ametisse.

«Radari» portree Allan Kiili ja Aleksander Kofkini kaitsjast - Aivar Pilv

5. oktoober

Keskerakond hakkab Savisaare toetuseks allkirju koguma
Keskerakond loodab järgmise kümne päeva jooksul koguda 40 000 allkirja Edgar Savisaare toetuseks, vahendab Tallinna TV.

Reporter.ee video: endised Keskerakonna liikmed soovitavad Simsonil ja Ratasel erakonna esimeheks kandideerida

Politoloog: Savisaare artikli põhjuseks oli ilmselt kapo leitud sularaha
Ametist kõrvaldatud Tallinna linnapea ja Keskerakonnna esimehe Edgar Savisaare artikkel «See oli mõrvakatse!» ajalehes Pealinn pole midagi muud kui katse juhtida segaduse külvamisega avalikkuse tähelepanu korruptsioonijuurdlusest kõrvale ning tekitada lugejates kaastunnet, arvab politoloog Erik Moora.

Prokuratuur lepib kohtu otsusega: Kallo jääb menetluse ajaks ametisse
​Riigiprokuratuuril oli kümme päeva aega, et vaidlustada kohtumäärus, mis jättis Kalev Kallo kriminaalmenetluse ajaks ametisse. Prokuratuur kinnitas, et aktsepteerib kohtu seisukohta ning määrust ei vaidlusta

Edgar Savisaar kaalus Hundisilma müümist, kuid korraldab seal hoopis riituse
Savisaar kaalus Hundisilma talu müümist, kuid otsustas seal korraldada hoopis puhastusriituse, et kaitsepolitsei ametnikest «määrdunud» talu puhastada, kirjutab Pealinn. «Määritud tunne oli, kui see seltskond Hundisilmalt lahkus. Nagu oleks röövlid käinud!» kirjeldab Edgar Savisaar. « Segamini paisati raamatukogu, kaasa viidi minu fotoalbumid ja pildid. Mis muud see oli, kui mitte Hundisilma rüvetamine.»

Kapo viis Hundisilmalt suure summa sularaha
Kapo viis Hundisilmalt ära suure summa sularaha, mis Edgar Savisaare sõnul oli kogutud mitme aasta jooksul, kirjutab Pealinn. «Naeruväärne on aga see, et kapo poolt võttis ära mu 65. sünnipäeva kingitused, mitme aasta jooksul kogutud ja põhiliselt pangast välja võetud säästud ning muu hulgas ka kumminui, mis kingiti mulle siis, kui olin siseminister,» kirjutab Edgar Savisaar tänases linnavalitsuse ajalehes Pealinn

3. oktoober

Taavi Aas. Autor: 

FOTO: Andrus Peegel

Marssalikepike meiereijuhi paunas
«Tallinna linnapea on Edgar Savisaar. Mina asendan linnapead tema äraoleku ajal,» täpsustab Taavi Aas (49), kui mõni ajakirjanik teda juba linnapeaks tituleerib. Seda on käesoleval aastal juhtunud korduvalt, sest suurema osa ajast ongi just tema pidanud linnapead asendama. Samas on näha, et ega linnapeaks nimetamine kümme aastat abilinnapea ametit pidanud Aasale nii väga vastumeelt olegi.

Sinisalu: kapo ei lähe ehku peale
Edgar Savisaare kaliibriga poliitiku vastu ilma kindlate tõenditeta kahtlustuse esitamist uurimisasutused endale ei lubaks. Keskerakonna vallandatud meediasõda on vaid kaitsetaktika, ütleb kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu usutluses Postimehele.
 

2. oktoober

Väitlusseltsi kolumn: Keskerakonna demagoogiafestival ja suuremad hitid

Professor: Savisaare võitluskaaslased tahavad, et ta vangi pandaks
Tallinna linnajuhtide kogunemised Hundisilmale võivad viia selleni, et prokuratuuril ei jäägi muud üle, kui taotleda linnapea ametist kõrvaldatud Edgar Savisaare vahistamist, leiab õigusteadlane.

Savisaare skandaali järel kaotas Keskerakond toetusest ligi kolmandiku
Keskerakond kaotas septembri lõpus pärast Keskerakonna liidri Edgar Savisaare korruptsioonikahtluse alla langemist ligi kolmandiku toetusest, selgub BNSi tellitud TNS Emori erakondade toetuse uuringust.

FOTO: Toomas Huik

Ametist kõrvaldatud Edgar Savisaar sissetulekut ei kaota
«Üks asi on haigusleht ja teine kohtumäärus. Kohtumäärusega on Edgar Savisaar töölt kõrvaldatud, aga haigusleht on tal ka. Need asjad käivad paralleelselt,» selgitas Tallinna linnasekretär Toomas Sepp. «Selles mõttes probleemi ei ole, haiguslehel on üks loogika, tema saab sealt oma haigusrahasid nagu ette nähtud, teine asi on see, et ta on töölt eemaldatud.»

Kohus luges kesknoorte kampaania keelatud annetuseks
Tallinna halduskohus otsustas täna mitte rahuldada Keskerakonna kaebust erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ettekirjutusele, mis luges Keskerakonna noortekogu riigikogu valimiste eelse reklaamikampaania erakonnale tehtud keelatud annetuseks.

Hundisilmal toimus Keskerakonna juhatuse koosolek
Keskerakonna pressiesindaja Taavi Puki sõnul toimus täna hommikul Hundisilma talus Keskerakonna juhatuse koosolek. Linnavalitsuse liikmetest osalesid koosolekul Taavi Aas ja Arvo Sarapuu, kes on erakonna juhatuse liikmed. Erakonna juhatuse liikmetest olid kohal kõik peale Jüri Ratase ja Yana Toomi. Jüri Ratas andis TTÜ-s loengut ja ei saanud koosolekuga liituda.

Palverännak Hundisilmale
Üleeile Tallinna linnapea ametist kõrvaldatud Edgar Savisaar kohtub täna Hundisilmal taas oma lähimate usaldusisikutega, kes selles viimases võitluses väljendavad ühele ususektile sobivat truudust. Tuimalt kaitsepolitsei ja prokuratuuri tööd naeruvääristades kompab Savisaar õigussüsteemi taluvuspiire. Pigem teadlikult. Ilmselt pole kaotada enam midagi.

1. oktoober

Opositsioon on Savisaare umbusaldamises eri meelt
Kuigi opositsioon lubas tänasel Tallinna linnavolikogu istungil algatada Edgar Savisaare ja Kalev Kallo suhtes umbusalduse, siis lõpuks seda siiski ei tehtud, kuna oldi eri meelt.

Evelyn Sepp: Eesti poliitika pantvangid
Keskerakonna ja Ühtse Venemaaga lepingu sõlmimisest on möödas juba pea tosin aastat. Olgem ausad, kolmandik sulas liiguks ju ka ilma selle lepinguta, nagu ei takistaks selle lõpetamine ka teatud saadikutel mööda Venemaad erinevatel konverentsidel tiirutamast või sõjaliste lastelaagrite korraldamist Krimmis, kirjutab endine Keskerakonna liige Evelyn Sepp.

Prokuratuuril ei ole Savisaarele linnavalitsuse esindusega kohtumise pärast praegu etteheiteid
Riigiprokuratuuril ei ole praegu põhjust arvata, et korduvas altkäemaksu võtmises kahtlustatav Keskerakonna esimees, eeluurimise ajaks Tallinna linnapea ametist kõrvaldatud Edgar Savisaar oleks linnavalitsuse esindajatega kohtudes tunnistajaid mõjutanud.

Taavi Aas: loomulikult me valime, millest räägime
Tallinna linnapea kt Taavi Aas ei näe midagi halba selles, et linnavalitsuse liikmed täna oma tööajast Hundisilmale sõitsid. «See oli puhtalt humaansusakt,» kordas ta linna avalike suhete direktori Ain Saarna sõnu.

Fotod: linnavalitsus kolis Hundisilmale?

Täna kella 12.30 paiku oli ametist kõrvaldatud linnapea Edgar Savisaare Lääne-Virumaal asuva kodu esine parkla täis autosid, mis kuuluvad abilinnapeadele. Postimehe fotograafi sõnul olid kohal kõik abilinnapead - Taavi Aas, Kalle Klandorf, Mihhail Kõlvart, Eha Võrk, Merike Martinson ja Arvo Sarapuu. Lisaks ka linnavalitsuse nõunik Liina Oja, linnapea nõunik Moonika Batrakova, linna avalike suhete direktor Ain Saarna ja linnapea abi Jekaterina Fedkina. Taavi Aas ütles ajakirjanikele, et tööasju üldse ei räägitudki. Räägiti Savisaare tervisest. 

FOTO: Eero Vabamägi

Savisaarele jääb vaid meiliaadress
Täna hommikul jõustus Harju maakohtu määrus, mis peatas Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare töösuhte Tallinna linnavalitsuses, kuid see ei tähenda, et ta poleks enam linnapea, selgitab linnasekretär Toomas Sepp.

Kohusetäitja Taavi Aas: uue linnapea määramisele pole põhjust mõelda
Edgar Savisaare kohtumäärusega ametist kõrvaldamise järel Tallinna linnapea kohusetäitjaks saanud abilinnapea Taavi Aas ütles eilsel pressikonverentsil, et linnavalitsuse töö jätkub vastavalt asenduskorrale ning praegu ei maksa spekuleerida selle üle, kas ta jääb linnapeaks ka siis, kui määruse vaidlustamine ei õnnestu.

Taavi Aas. Foto: Jaanus Lensment/Postimees

FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES

Savisaare ahnus võib kaasa tõmmata ka Keskerakonna
Kuna kahtlustuse järgi küsis eile oma «tsaaririigi» ehk Tallinna linna vähemalt ajutiselt kaotanud Edgar Savisaar raha nii iseenda Hundisilma talu seifi kui ka erakonnale, lisandub kahtlustavate nimekirja suure tõenäosusega MTÜ Keskerakond.

30. september

Märt Rask: kui kohus nii otsustas, siis ilmselt kaalukal põhjusel
Endine Riigikohtu esimees Märt Rask ütles täna õhtul «Ringvaate» saates, et Harju maakohtul oli Edgar Savisaart linnapea kohalt kõrvaldades ilmselt väga hea põhjus. «Ametist kõrvaldamine on menetluse üks võtteid, et menetlus toimuks objektiivselt,»  vahendas ERRi uudisteportaal Raski sõnu.

Boroditš: Savisaare ametist kõrvaldamine võib olla märgilise tähendusega
«See on nagu signaal, ka avalikkus võtab seda signaalina, kas süüdistustel või kahtlustustel on tõsi taga või on see ainult pelgalt, nagu paljud räägivad, mingi muu šõu,» vahendas endise keskerakondlase Boroditši sõnu ERR-i uudisteportaal.

Prokuratuur ei välista vajadusel Savisaare vahistamist
Kuigi riigiprokurör Laura Vaik nentis täna, et prokuratuuri hinnangul piisab sellest, et Edgar Savisaar on linnapea ametist kõrvaldatud, märkis kriminaalasjaga tegelev teine riigiprokurör Steven-Hristo Evestus Kuku raadiole, et välistatud ei ole ka Savisaare vahistamine.

Adams: ükski poliitik ei saa olla väljapool seadust
Rahva antud mandaat ei tähenda seda, et erakonna liige võiks oma prominentsusest hoolimata olla väljaspool seadust, ütles riigikogu vabaerakondlasest liige Jüri Adams, kommenteerides Keskerakonna seisukohta, et linnapea Edgar Savisaare ametist kõrvaldamise otsus on põhiseaduse mõttega vastuolus.

Kutser: kõik ju saavad aru, et Edgar juhib linna edasi
Kutser avaldas Facebookis arvamust, et kohtunik ei suutnud panna vastu kiusatusele «olla see naine, kes kõrvaldas Edgar Savisaare ametist kas või ajutiselt». Ta leidis, et Eesti ei ole õigusriik.

Keskerakond: Savisaare ametist kõrvaldamine on vastuolus põhiseaduse mõttega
«Demokraatlikel valimistel valisid 115 000 tallinlast linna juhtima Keskerakonna ning rahvalt mandaadi saanud volikogu valis linnapeaks kõige enam — pea 40 000 hääle — kogunud Edgar Savisaare. Kui pelgalt kahtlustuse põhjal saab linnapea ametist kõrvaldada, siis milline mõte on üldse valimistel?» seisab Keskerakonna pressiteates.

Aas: me ei ole uue linnapea peale mõelnud
Tallinna linnapea kohusetäitja Taavi Aas kutsus meediaesindajad kokku linnavalitsusse, et vastata Savisaare ametist kõrvaldamisega seotud küsimustele.

Kesknädal: struktuurid võivad saada kogeda tulevikus sarnaseid õudusi, mida tundis Edgar Savisaar
Keskerakonna ajaleht Kesknädal avaldas täna artikli pealkirjaga «Tegelikult tahtsid nad Edgarit tappa», kus süüdistatakse kaitsepolitseid Edgar Savisaarele ajujahi korraldamises ja ähvardatakse samasuguste õuduste kordumisega «struktuuride» suhtes.

Kaitsja: kohtu määrus on ebapraktiline
Täna kell 14 ametist kõrvaldatud linnapea Edgar Savisaare kaitsja Oliver Nääs nentis, et ei näe kohtu otsusel mingit praktilist väärtust, sest soovi korral saab Savisaar linnaametnikke endiselt mõjutada. Kaitsjad kaebavad kohtu määruse edasi.

Kohus kõrvaldas Savisaare Tallinna linnapea ametist
Harju maakohus rahuldas täna prokuratuuri taotluse ja kõrvaldas Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare ametist. Linnavolikogu esimehe Kalev Kallo, kelle suhtes prokuratuur möödunud nädalal samasuguse taotluse esitas, jättis kohus reedel ametisse.

Edgar Savisaar pääses eile õhtul haiglast koju
Riigikogu liikme ja Savisaare hea sõbra Aadu Musta sõnul lasti Edgar Savisaar eile õhtul haiglast koju Hundisilmale. Hommikul kella kümne paiku on Savisaar teinud sissekande ka oma Facebooki seinale, kus väidab, et tänases Eesti Ekspressis ilmunud artiklis on lastud fantaasial lennata. «Ekspress luuletab nagu ikka. Head poeedid seal,» kirjutab ta.

Savisaare ametis jätkamise tõenäosus – 50:50
Suure tõenäosusega teatab Harju maakohus täna, et kohtueelse menetluse ajaks tuleb Keskerakonna esimehel Edgar Savisaarel harjuda üle aastate ootamatu rolliga ehk ta kõrvaldatakse mõneks ajaks Tallinna linnapea ametikohalt.29. september

Kadri Simson peaministri toolist: minu jaoks on õige aeg ammu käes
Keskerakonna aseesimees Kadri Simson tunnistas «Radarile» antud intervjuus, et on olnud mitu aastat valmis valitsemisvastutust võtma. «Radari» küsimusele, millal Edgar Savisaar annab aseesimehele erakonna juhtimise võimaluse, vastas Simson: «Üleüldiselt ma arvan, et Savisaar ei anna mitte midagi.»

Ärimees Hillar Teder sai kapost arvutid tagasi
Möödunud nädalal lahvatanud altkäemaksuskandaali üks osalistest, ärimees Hillar Teder käis eile kaitsepolitseiametis oma asjadel järel.

Olev Remsu: Savisaare mängud – mina, mina, mina
Pööraste sündmuste ajal, nagu me elame, oleks pöörane variant, kui Edgar Savisaar paluks poliitilist varjupaika ühes naaberriigis ning kirjutaks ausalt ära oma rolli laulva revolutsiooni loos, kirjutab kolumnist Olev Remsu.

28. september

Savisaare-Putini suudlus on müügis
Valimiste ajal IRL-i poolt kasutatud plakat, kus peal kujutatakse Edgar Savisaart ning Vladimir Putinit suudlemas, on pandud müüki.

«Savisaare-Putini suudlus» Foto: Osta.ee ekraanitõmmis

FOTO: Osta.ee / ekraanitõmmis

Teder: ma pole kellegagi maadevahetuse kaupa teinud
«Tean, et ma pole kellegagi maadevahetuse kaupa teinud, aga mis teisel poolel on, mille alusel ta seda väidab, saab teada edaspidi,» rääkis suurärimees Hillar Teder intervjuus Äripäevale.

Keskerakondlased kinnitasid vankumatut toetust Savisaarele
Laupäeval toimunud Keskerakonna korralisel volikogu istungil esinesid avaldusega partei aseesimees Kadri Simson, peasekretär Priit Toobal ja juhatuse liige Kalev Kallo, kes kõik rõhutasid järjepanu, et süüdistused altkäemaksu võtmises on alusetud ning erakond toetab esimees Edgar Savisaart.