Kui tagasiootav on Eesti, eestlased? Kui palju väärtustatakse tegelikult seda, mida mujal on õpitud-kogetud-tehtud – sõnades ju vägagi, aga kas ka tegelikult?
Kahtlen, et väärtustatakse! Eriti mis puudutab (tagasi tulema sunnitud) lapsi. Neid hakatakse koolis kuuldavasti sageli kiusama, sest nad on «teistmoodi».
Mul on Metsakalmistul plats broneeritud, kui jalad ees tulema peaks hakkama.
Mis on kõige suuremad keerukused tagasi tulles? Mis peaks muutuma?
Raske on uuesti ühiskonda sisse sulada. Muutuma peaks aga näiteks palgad (vs hinnatase), pensionid, sotsiaalhooldus ning suhtumine puuetega ja vaimsete häiretega inimestesse, vanuritesse, sõltlastesse – ühesõnaga neisse, kes vajavad abi.
On see tagasitulek või ikkagi täiesti uuelt lehelt alustamine, seega uus algus, mitte tagasitulek, millegi varasemaga jätkamine?
Arvan, et seda vana pole enam olemas. Aeg teeb oma töö. On ainult nostalgia.
Mida ootaksite enam Eesti riigilt, poliitikutelt, kes on sel teemal viimastel aastatel üsna vähe kõnelenud – tagasipöördumiseks on Eesti igal aastal eraldanud toetustesumma 70 000 eurot, mis on suhteliselt väike, aga riik saab ametlikult nii väita, et ootab inimesi tagasi ja toetab neid.
Silmakirjalik teooria. MISA toetussumma on sümboolne, isegi arengumaadest saabujale. Sellel projektil on veel palju arenguruumi.
Mida soovitaksite teistele, kes plaanivad tagasitulekut?
Alati tasub proovida – viletsaim lask on laskmata lask. Edu ja pealehakkamist! Kiiret kohanemist!
Kas peate end kosmopoliidiks? Eestis oli see veel mõne aastakümne eest peaaegu sõimusõna, kuid nüüd on arvamused, tundub, mõneti leebunud.