Hakates vastandama eesti keelt ja kirjandust teistele õppeainetele, on väiksel rahval oht langeda lõksu. Unustatakse, et meil on emakeelne haridussüsteem ja ka teisi aineid õpetatakse eesti keeles. Kutsun ka kirjarahvast märkama tervikut ning seda, et sarnaselt emakeele kui õppeainega kindlustavad eesti kultuuri laiema püsimise ka emakeeles õpetatavad füüsika, keemia, matemaatika jt ained.
Selle asemel et öelda, nagu oleksid need ained emakeelega võrreldes vähem olulised, tuleks hoopis mõelda, kuidas nii õpetajad kui õpilased neis ainetes head eesti keelt kasutaksid. Selleks on tarvis suurendada suulise vastamise osakaalu kõigis õppeainetes ja seda, et ka teiste ainete õpetajad parandaksid õpilaste keelevigu.
Kõige halvem, mida me rahvana teha saaksime, on suhtuda eesti keelde kui pelgalt õppeainesse, mille tundide arvuga mõõdetakse meie rahvusena püsimise perspektiivi.
Rõhutud rahva või vähemusrahva seisundis oleks vahepeal kostnud tormiline reaktsioon ehk loomulik, kuid tervikliku kultuuriruumiga rahva kirjanikud ei tohiks oma tulevast lugejat näha üksnes filoloogiliste kalduvustega või siis ilma muude huvideta õpilases. Miskipärast ei olnud suuremat muret tulevaste lugejate pärast siis, kui kümmekond aastat tagasi vähendati üldainete mahtu kutsekoolide õppekavades. Kuigi põhikoolijärgses kutseõppes õpib ligi 30 protsenti kõigist noortest. Ka seal tuleb eesti keelt praegusega võrreldes põhjalikumalt õpetada.
Rahvuskultuuri hoides tuleb loota, et eesti keelt tunnustavad ka need, kes lähevad õppima arstiks, inseneriks või tisleriks. Põhiseaduslik kohus on hoida oma keelt ja kultuuri, aga sellega käib kokku ka antud vanne – saada kõigi valdkondadega ise hakkama.
Kui me ei näe rahvuskultuurikandjaid kirjanike, raamatukoguhoidjate ja õpetajate kõrval ka näiteks energeetikutes või teedeehitajates ega hoolitse selle eest, et eesti keel ka neis valdkondades domineeriks, siis tõmbub ring järjest koomale. Tänagem literaate selle eest, mida eesti keele uurimisel ja kaitsel tehtud on, kuid elujõu peab keelele andma ikka kogu rahvas – kokapoisist kaptenini.