Eks näis, mis sünnib nüüd ja kes saab – tõenäoliselt ikkagi sotsialistide ridadest - uueks Prantsusmaa peaministriks. Loogika ütleb, et parajalt hall Hollande peab enda kõrvale leidma värvikama peaministri – muidugi, kui tal tuleb teha valik oma erakonnast.
Praegu on küll nii, et ELi president Van Rompuy kutsus kibekiirelt 21. mail kokku tippkohtumise ilmses lootuses saada Hollande´ilt mingi aktsept senistele otsustele. Samas on selge, et Hollande hakkab päris oma juttu rääkima siis, kui on selgunud Prantsusmaa Rahvuskogu uus koosseis ja valitsuse kandepind seal.
Siinkohal tasub meenutada, et kui presidendivalimiste esimeses voorus said kahe suurpartei esindajad kokku 19,9 miljonit häält (35,9st), siis kaheksa ülejäänud kandidaati ikkagi kokku 16 miljonit. Neist paremradikaal Le Pen 6,4, vasakrinde juht Melenchon 4 ja tsentrist Bayrou 3,3 miljonit.
Paremradikaale pole Rahvuskogu valimistel kunagi edu saatnud, kuid arve silmitsedes on selge, et nad hääletasid teises voorus Sarkozy (immigratsiooni-vastaste jmt) lubaduste poolt ja võivad uusgolliste toetada ka Rahvuskogu valimistel.
Samas on raske uskuda, et Prantsuse vasakpoolsed ja tsentristid n.ö. päris Kreekat teevad. Ent nad võivad koguda piisavalt hääli tagamaks koalitsioonivalitsuse sundloomise. Ja siis on käes uus tõehetk EL ajaloos – arusaadavalt saavad koalitsiooni teha ka kaks suurt võimuerakonda. Nagu see oli mitte ammu – 2005-09 Saksamaal.
Muide, ka Kreekas pole välistatud, et sünnib kolmikkoalitsioon – kaks traditsioonilist võimuerakonda ja üks uus. Pikalt kokku mänginud Euroopa Liidu ladvik kardab ju selgelt uusi nägusid – Kreeka ja Itaalia peaministriteks tehti ikkagi ELi võimutorudest läbikäinud tehnokraadid, Hollande´i sobivust kõrgseltskonda asutakse kollektiivselt üle vaatama jne. Tõesti huvitav – millal ja kust tuleb esimene uus tuul ja esimene tõeliselt uus luud Euroopa Liitu ja raputab pisutki seda läbikasvanud, korruptsiooni ja ringkaitsesse uppuvat ning radikaalseid lahendusi kartvat bürokraatide peret?