Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

JUHTKIRI Rudimenti ei tohi põlistada (13)

Copy
Päeva karikatuur, 11. november.
Päeva karikatuur, 11. november. Illustratsioon: Urmas Nemvalts

Riigikogus on praegu menetluses kaks põhiseaduse muutmise eelnõu, mis võtaksid Venemaa ja Valgevene kodanikelt õiguse valida kohalikel valimistel.

Valitsuskoalitsiooni esitatud eelnõu järgi saaksid kodakondsuseta ehk halli passiga elanikud endiselt kohalikel valimistel valida, opositsiooni esitatud eelnõu järgi kaotaksid nad selle õiguse.

Opositsioon pole selles siiski ühtne. Isamaa ja riigikogus fraktsioonita erakonna Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid (ERK) liikmed soovivad, et mõlemad eelnõud läbiksid esimese lugemise ja siis langetataks otsus, kumba eelistada. EKRE toetab valimisõiguse võtmist nii agressorriikide kodanikelt kui ka halli passi omanikelt. Keskerakond on vastu igasugusele põhiseaduse muutmisele.

Hall pass, ametliku nimetusega välismaalase pass on isikut tõendav dokument ja ühtlasi ka reisidokument, mida kodakondsus- ja migratsiooniamet annab välja välismaalasele. Halli passi saamiseks peab inimesel olema kehtiv Eesti elamisluba või elamisõigus Eestis, samuti peab olema tõendatud, et tal pole välisriigi reisidokumenti ja tal pole ka võimalik seda saada. Rahvastikuregistri andmeil elas aastavahetusel Eestis üle 62 000 kodakondsuseta isiku.

Nimelt said 1992. aasta veebruaris vastu võetud seaduse järgi Venemaa kodakondsuse automaatselt vaid need Nõukogude Liidu kodanikud, kes elasid Vene Föderatsioonis. Sellest väljaspool elanutel oli küll võimalik Venemaa kodakondsus saada, kuid mitte automaatselt. Paljud Eestis elanutest ei vastanud ka Eesti kodakondsuse tingimustele. Nii tekkis Eestis peaaegu pool miljonit endise Nõukogude Liidu kodanikku, kes selle riigi lagunemise järel jäid igasuguse kodakondsuseta.

Elu halli passiga ei tohi kuidagi soodustada. Selle omanikud pole ilmselgelt ilmutanud piisavalt huvi Eesti kodakondsuse saamise vastu.

Nende dokumendiprobleem lahenes 1993. aastal kodakondsusseadusega. Selle üks eesmärke oli anda ka kodakondsuseta inimestele võimalus reisida ja selleks saigi välismaalase ehk hall pass.

Lootus oli, et halli passi omanike arv ajapikku kahaneb nulliks. Eesti kodakondsuse saamiseks on ju ka nõuded olemas, inimene näiteks peab riigikeele ära õppima ja selleks kulub aega. Nii pidigi hall pass olema ajutine lahendus.

Halli passi näol on tegemist üleminekuaja rudimendiga, mida ei tohi põlistada. Halli passi omanike valimisõiguse säilitamine seda just teeb. See, et meil elab endiselt kümneid tuhandeid halli passi omanikke, on meie enda tegemata töö.

Elu halli passiga ei tohi kuidagi soodustada. Selle omanikud pole ilmselgelt ilmutanud piisavalt huvi Eesti kodakondsuse saamise vastu. Nii pole ka põhjust, miks nad peaksid saama kohalikel valimistel valida. See õigus peab jääma vaid Eesti ja teistele ELi kodanikele. Ei tohi mingil tingimusel juhtuda, et Eesti Vabariigi põhiseadusesse jõuab lause, mis ütleb, et Eestis on valimisõigus kodakondsuseta isikutel. 

Tagasi üles