See oli kiirete muutuste aeg ja on tähelepanuväärne, millise tempoga heitis Eesti ühiskond endalt okupatsiooniaja kammitsad ning vabanes sovetiaja hirmudest. Kui algul ei suutnud paljud uskuda, et nüüd võetaksegi sinimustvalge lipp välja ega peatuta enne, kui Eesti iseseisvus on täielikult taastatud, siis iga kuu ja iga päevaga tuli uskujaid juurde.
Poolikud lahendused, mida esitati küll liidulepingu, küll kodakondsuse nullvariandi kujul, heideti ühemõtteliselt kõrvale.
ERSP oli selles protsessis tõelise müüripurustaja rollis. Seevastu pikaajalise ideoloogilise erakonnana hakkasid ERSP väljavaated kuhtuma niipea, kui tema nimes sisaldunud eesmärk – rahvuslik sõltumatus – oli mõne aasta järel imeliselt saavutatud.
Samuti ei tekkinud ERSP-l oma hiilgeajal eeldusi tõusta Eesti populaarseimaks erakonnaks. Ehkki ERSP seisukohad võeti laiapinnaliselt omaks, oli paljude jaoks psühholoogiliselt turvalisem toetada neid jõudusid, kes olid iseseisvusnõude esitamisel ettevaatlikumad ja pikatoimelised.
Lisaks eelarvamuste murdmisele tuli ERSP-l murda ka ENSV ajast pärit tsensuur, samuti sellega kaasa loksunud ajakirjanike enesetsensuur. Algul oli poliitilisel väljal ikka väga raske toimida, kui ringhääling oli nn peavoolu päralt ning vanema põlve ajakirjanikud pigem pelgasid dissidente. Kuid seegi muutus kiirelt.
Kui algul ei suutnud paljud uskuda, et nüüd võetaksegi sinimustvalge lipp välja ega peatuta enne, kui Eesti iseseisvus on täielikult taastatud, siis iga kuu ja iga päevaga tuli uskujaid juurde.
ERSP silmapaistvamaid poliitikuid Jüri Adams ütles tagasivaates Postimehele, et enne ERSP loomist oli vastupanuvõrgustik atomiseeritud ning koosnes mõneliikmelistest rühmadest, kuhu kuulusid erinevate elukutsetega mehed ja naised, noored ja vanad, kes koos veel «midagi ei teinud, kuid olid kangelaslikult Nõukogude võimu vastu.» Üksteist enamasti ei tuntud ja eriti ka ei usaldatud, sest kardeti provokatsioone.