Lõppkommünikee jäi Ukraina liitumisväljavaate osas hillitsetuks. NATO peasekretär Jens Stoltenberg lubas Ukrainale võimsat positiivset sõnumit, aga tuli see, mida kõik varemgi teadsid. «Ukrainale antakse alliansiga liitumiskutse siis, kui liitlased on nõus ja tingimused on täidetud. Ukraina julgeolek on liitlastele ja alliansile väga tähtis.»
Märkamata ei jäänud, et liitlastel olid erinevad seisukohad ning lõppsõnastuse üle käis terav vaidlus.
Kohe lubati Ukrainale justkui kompensatsiooniks G7 riikide tugevat abi, mis tagab «kaitse kõikjal maal, õhus ja merel», nagu ütles USA president Joe Biden. Jääb mulje, et selle, mis saab tippkohtumise järel olla «kasulik», usaldas NATO sedapuhku olulisel määral just suurriikide klubi teha. Tõsi, esialgu on tegemist vaid lubadusega.
Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi esimene reaktsioon oli, et G7 lubadused NATO liikmesust ei asenda. Siiski nimetas ta G7 lubadust «Ukraina julgeolekuvõiduks» ning ütles, et Ukrainast saab NATO liige pärast sõja võitu.
Jätkub seega NATO soov hoiduda otsesest sõjalisest konfliktist Venemaaga, aga jätkub ka lääneriikide sõjaline abi Ukrainale. Üllatusi ei sündinud, kuid päris tühjade kätega Ukraina president Vilniusest koju ei lähe.
Kui Ukraina liikmesuse peamiseks takistuseks kujuneb see, et riik on sõjas, siis on Kremli järeldus, et sõda Ukrainaga ei tohi lõppeda.
Nüüd on oluline, et toetussõnumile järgneksid kiired praktilised teod. Vastasel juhul jääb Ukraina ühiskonna ja rindel võitlevate sõdurite jaoks kõlama pettumust valmistav signaal – et «nad ikkagi ei taha meid NATOsse». Sellist pettumist lääneliitlastes pole kindlasti vaja.