Jutt on haridusest ja eriti kõrgharidusest. Praegune palgatase ei taga õppejõudude järelkasvu, küsimus on eestikeelse kõrghariduse jätkusuutlikkuses.
Osati vaatab sarnane probleem vastu ka hariduse madalamatel astmetel. Kooliõpetajad vananevad, aga ees seisavad suurt energiat ja panustamist nõudvad ettevõtmised – eeskätt üleminek täielikult eestikeelsele haridusele. Sealhulgas Ida-Virumaal ja sealhulgas Narvas.
Kui koalitsioonikõnelejad lubasid sujuva alguse järel minna järk-järgult suuremaid vastuolusid sisaldavate probleemide juurde, siis hariduselu umbsõlmed just seda pakuvad. Ajakirjanikud ootasid neljapäeval esimesi sõnumeid kokkulepete kohta, aga neid ei tulnud ja see on pigem halb märk.
Valimiseelseid lubadusi vaadates paistab, et tasuline kõrgharidus pole see tee, mille poliitikud valivad, seda ei tehta ka kulukärpe ja tasakaalus eelarve nimel. Küll aga tuleb tervitada liikumist segasüsteemi suunas, kus kõrgema turunõudlusega erialade puhul pakutakse tasulist või vähemalt osaliselt tasulist kõrgharidust.
See tähendaks tagasipöördumist enne 2013. aastat Eestis valitsenud mudeli juurde ning avameelset tunnistamist, et kümme aastat kestnud katse tasuta kõrgharidusega ei ole end lõppkokkuvõttes õigustanud. Kuid kas see kõigile partneritele sobib?
Ainuüksi rahaga polegi võimalik probleeme lahendada ja riigil seda raha ka piisavalt pole. Kõigepealt on vaja otsuseid.
Tuleb tervitada liikumist segasüsteemi suunas, kus kõrgema turunõudlusega erialade puhul pakutakse tasulist või vähemalt osaliselt tasulist kõrgharidust.
Tuleb küsida, kas selline hariduse ülesehitus, kus riigilt saavad tasuta õppeks toetust üliõpilased, samal ajal kui lasteaialastega pered seda ei saa, ikka on see kõige mõistlikum. Päris ilmselt ta ei ole seda.