- Lageda metsamaa hulk Eestis on viimastel aastatel oluliselt kasvanud.
- Oleme intensiivse raiega lõhkunud «augu» metsade vanuselisse struktuuri.
- Metsade liigilises koosseisus on toimunud nihe palgimetsast energiavõsa suunas.
Nädal tagasi alustasime Postimehe Fondi algatatud «Eesti metsade alternatiivse hindamise» (MAH) esimeste tulemuste tutvustamist. Kui eelmises leheloos olid vaatluse all eelkõige meie metsade tagavara ja juurdekasv (2021. aasta seisuga), siis seekord keskendume viimastel aastakümnetel Eesti metsades toimunud vanuselistele ja koosseisulistele muutustele.
Heaks võrdlusmaterjaliks on siinjuures väljaanne «Eesti metsavarud seisuga 01. jaanuar 1994. a.» (Eesti Metsakorralduskeskus 1995, koostaja Ülo Viilup, edaspidi EMKK), kuna see väljaanne lähtub tavametsakorralduse andmetest ja need on aluseks ka metsade alternatiivsele hindamisele. EMKK puhul tuleb arvestada sellega, et tollase tavametsakorralduse andmed olid keskmiselt viis aastat vanad. Statistilise metsainventuuri (SMI) andmetega võrdleme MAH tulemusi seekord vähem.
Lisandub raiesmikke ja kuni 20-aastaseid metsi
Nagu eelmises leheloos juba öeldud, siis metsamaa kogupindalaks saadi MAH tulemusena üle 2,3 miljoni hektari, mis on küllaltki sarnane tulemus SMIga. 1994. aastal oli korraldatud metsamaa pindala 1,9 miljonit hektarit. Üks-üheselt seda arvu MAHi tulemustega võrrelda ei saa, kuna tollane metsade arvestuse metoodika ei lugenud üht osa metsaga aladest metsamaaks, vaid nimetas seda «puistaimestikuga kaetud alaks». Siiski saame me võrrelda metsamaa liigilist ja vanuselist jagunemist ning selles jaotuses toimunud muutusi.
Kui 1994. aastal oli 16 protsenti kogu Eesti metsamaast kas lage või kuni 20-aastase metsaga, siis 2021. aastal oli seda ala 28 protsenti.
Esimese asjana tuleb ära nimetada suur muutus, mis on toimunud metsata metsamaa (raiesmike) ja kuni 20-aastaste metsade pindalaga võrreldes 1994. aastaga. Kui EMKK järgi oli see ala 316 000 hektarit, siis MAH järgi 661 000 hektarit ehk üle kahe korra suurem (SMI järgi 610 000 hektarit). Seejuures on kuni 20-aastaste puistute pindala suurenenud üksnes noorte lehtpuumetsade (kask, haab, lepp) arvel, kuni 20-aastasi männikuid ja kuusikuid oli 1994. aastal isegi rohkem kui praegu. Teisisõnu – kui 1994. aastal oli 16 protsenti kogu Eesti metsamaast (koos kaitsealuste metsadega) kas lage või kuni 20-aastase metsaga, siis 2021. aastal oli seda ala 28 protsenti.