Kui vali ja ebameeldiv peaks olema äratuskell, et selle sõnum kohale jõuaks? Ärkad üles, lähed pessu, sööd hommikust, tõmbad riided selga – nagu igal hommikul – ja siis saad järsku aru, et kõik see on juhtunud ikka veel unes: sa ei ole pead padjalt tõstnudki, äratuskell öökapil annab oma tüütu plärinaga sellest jõhkralt teada. Mis oleks, kui ka see äratuskell ja järgnevad söömised, kohvijoomised ja hambapesud oleks lihtsalt järgmine unenäokiht, mitte päris ärkamine? Ajus üha korduv pettepilt, et ärkasid ja alustasid päeva.
Kurb ja tulevikku laastav oleks, kui kõrghariduse rahastamisse ja keeleküsimustesse suhtutakse hooletult, ärgates ikka unenäkku, pettepiltidesse. Räägime ja kurdame, aga mugav on ju tegelikke samme edasi lükata, arvates, et nii võimalikud viljad kui ka hädad on aastakümnete kaugusel. Meie väikesel rahval on mõned ülikoolid, mis meie enda andekatele maailma tippteadmisi annavad. Seda põldu unarusse jätta ei tohi.
On piinlik, et keeleküsimustes ei julgeta meil olla isegi mitte sama nõudlikud, kui ollakse kasvõi Saksamaal või Rootsis või Lätiski. Kas äratuskelli võetakse neis asjus kui lihtsalt tüütut, aga talutavat taustamüra, mille peale ei peagi mitte midagi tegema? Nii ei tohiks see olla, vaid oma keelde tuleb järjekindlalt ja jõuliselt investeerida.
Imelik, et piiri ja migratsiooni tõsiselt võtmiseks on vaja näha ära sihipärane, diktaatori korraldatud rünnak. Loodan, et Eestis on kõik erakonnad tegelikult nõus sellega, et massiimmigratsioon tuleb ära hoida. Erinevus on pigem vaatenurgas ja nüanssides kui tegudes ja seaduste algatamises.