Ettevõtluse roll ühiskonnas on eelkõige see, et meil oleks leib laual, tuba soe, keegi teeks auto korda kui see katki läheb, keegi teeks valmis arvutid ja nende programmid, annaks laenu, hoiaks lapsi, ehitaks poe sinna, kus inimesed elavad ja käivad ning vaataks, et seal oleks kaubad, mida me tahame osta jne. Kusjuures ettevõtjate vaba konkurents tagab, et meil on võimalik valida hinda ja/või kvaliteeti. Ettevõtja asi on leida õiged inimesed õigesse kohta. Kuna ettevõtjat motiveerib eelkõige kasum, on kõik põhjused eeldada, et ta ei taha maksta kellelegi suuremat palka kui tema klientidele vajaliku töö tehtud saamise jaoks tarvis on. Meeste eraettevõtetes eelistamise väite taga puudub majanduslik loogika.
Panin ette, et 10 praegu sotsiaalministeeriumis või sealt saadavast rahast elatuvas MTÜs palgalõhe teemaga tegelevat inimest asutaksid oma ettevõtted ja konkureeriksid turult välja ettevõtted, kes maksavad meestele suuremat palka. Turukonkurentsi mõttes pole vahet, kas ettevõtja maksab töötajale ilma asjata rohkem selle pärast, et ettevõtjal on teadvustatud seksistlikud vaated, ta ei oska kujundada tõhusat organisatsiooni või eelistab ta palgaläbirääkimistel mehi seetõttu, et ta on kallutatud hoiakutega meessoo kasuks, aga ei teadvusta seda iseendalegi (viimase juurde tulen veel tagasi nö ajupesu aspektist).
Kui väide ebaõiglasest meestele rohkem maksmisest vastab tõele, siis saaksid soolise palgalõhe teemale pühendunud inimesed ise ettevõtjateks hakates konkureerida turult välja need ettevõtjad, kes taipavad neist halvemini, mismoodi asju ajada – näitlikustamiseks tõepoolest kasvõi ainult naisi tööle värvates. Õigupoolest ei olegi mingit paremat teed tõestada oma ettevõtlus-vaadete õigsust kui teha seda konkureerides turul teiste ettevõtjatega. Ma saan väga hästi aru, et ametnikele tundub ettevõtjaks hakkamise perspektiiv esialgu hirmutav. See on ilmselt ka põhjus, miks Katri Eespere on täielikult mööda vaadanud minu kolumni sellest osast, mis soovitab näha palgalõhes võimalust olla ise parem, targem ja edukam ettevõtja kui seda on praegused turul tegutsejad.