Meenub, kuidas tegin Stockholmis uurimisrühma ja teiste doktorantide ees teaduslikku ettekannet ning oma arvates olin hästi tark, kuhjasin kokku ka palju valemeid. Aga nemad – hakkasid mind kritiseerima, kuidas ma rääkisin, kuhu ma vaatasin, missugune oli mu kehakeel. Alguses olin solvunud, aga väga kiiresti sain aru, miks seda tehti. Läbitud projektijuhtimise kursus andis pikaajalise aluse edasiseks. Arvan, et kuigi praegu vastavad arengud toimuvad, on siin arenguruumi alati.
2. Kas koolitatakse täpselt selliseid doktoreid, keda ühiskonnale ja majandusele vaja on?
Väidan, et kuigi seda küsimust tuleb pidevalt lahata ja muuta, on ülisuur enamus doktorikraadiga inimesi meie ühiskonna arengut vedamas ning oma teadmisi ja oskusi ka noortele edasi andmas. Ei maksa vaadata värskeid lõpetajaid, kes peavad endale väärika koha välja võitlema, vaid näiteks neid, kes on lõpetanud 20-30 aastat tagasi. Kõik loksub paika, aga mitte kohe. Vaadake neid nimesid ning mõelge, missugune oleks meie olukord ilma nendeta.
3. Miks tundub nõudlus doktorite järele olevat mitte eriti suur?
Siin on mitmeid komponente. Miskipärast tõesti eriti meie avalik sektor ei võitle doktorite pärast, et oma haldusala teadmistepõhisemalt juhtida. Doktorikraadiga inimesed oskavad anda väga head nõu, kui seda osataks ja peetaks vajalikuks küsida. Ka teaduspõhiseid ettevõtteid veel napib, kuid see ei kesta igavesti. Küll võib tõdeda, et muutused on olnud oodatust aeglasemad. Siia lisandub veel see, nagu juba öeldud, et värske doktor ei oma sageli selliseid oskusi, mida oodataks ja mis tulevad järgnevate aastate ja aastakümnetega.