Pole midagi uut idees, et kui probleemidest ei räägi, siis need, keda need otseselt ei puuduta, võivad teha näo, et probleeme lihtsalt polegi ja nendel, kellel on alati hea olnud, on hea edasi. Ja igasugune status quo kõigutamine on tühjast tüli. Sest need, kes on harjunud privileegidega, tajuvad võrdsust rõhumisena.
Kasuta oma privileegi
Minu kogemus on, et Eestis saadakse üllatavalt pahaseks, kui sõna «privileeg» vestlusesse tuua. Jääb mulje, et inimestel seostub sõna privileeg mingi aristokraatliku luksuse või kuningliku küllusega. Mu meelest võiksime kõik veidi oma privileegide üle mõelda. Minu partner Anthony, kes ei ole teps mitte kuninglikust soost, kuid sellelegi vaatamata nn näidisprivilegeeritud inimene (cis-mees, valge, heteroseksuaalne, terve kehaga, keskklassi kuuluv) ütleb privileegi kohta lihtsasti ja ilusti: «Use your privilege to help make things better for others rather than feel defensive about having been on the right side of an accident of birth.» (Kasuta oma privileegi selleks, et teisi aidata, selle asemel, et tõmbuda kaitseasendisse oma õnneliku juhuse pärast olla sündinud «õigel pool».) Minu meelest enam paremini ei anna seda mõistet selgitada.
See aeg, et ainult mehed arutavad ja ainult mehed otsustavad, on õnneks tegelikult igavesti läbi (saamas).
Kuna see on nii lihtne kontseptsioon, siis pole tegelikult mingit põhjust, miks nii paljud muidu igati mõistlikud inimesed kaitseasendisse tõmbuvad ja tonte näevad seal, kus tegelikult on hoopis lahendused. Ma ei näe sugude vahel mingit lahendamatut konflikti. Selge on see, et naised, mehed ja kõik teised peavad töötama koos, et lahendusi leida. See aeg, et ainult mehed arutavad ja ainult mehed otsustavad, on õnneks tegelikult igavesti läbi (saamas).
Tulles tagasi alguse juurde, siis ma ikka ei suuda ka kõige parema tahtmise juures välja mõelda, mis minu vaadetes võiks äärmuslikku ja Eestile oma olemuselt võõrast olla. Minu arusaama feminismist võtab kokku Marie Sheari 1986. aastast pärit definitsioon «Feminism is the radical notion that women are people.» (Feminism on radikaalne arusaam, et naised on inimesed.) Kas see mõte on tõesti 2018. aastal Eesti Vabariigis liiga äärmuslik?
Head rahvusvahelist naistepäeva!
Dr Kai Uus on Manchesteri ülikooli dotsent ja olnud foorumi «Virginia Woolf sind ei karda!» administraator aastatel 2012-2016.