Infotehnoloogiat käsitletakse kui loomulikku ja lõputa loodusvara, mis tuleb ei tea kust ning on maagiliselt suuteline lahendama kõik meie probleemid. Paraku on tõele lähedasem metafoor hobusest, kes tahab vankri vedamiseks saada süüa, puhastada ja vahel süsti ning pai.
Me küll suudame investeerida uute infosüsteemide loomisse, kuid (väheste eranditega) ei suuna neist tekkivat kasu tagasi süsteemide uuendamisse, ülalhoidu ja arendusse.
Võlts-kokkuhoiust tulenev raiskamine
Näen sellisel käitumisel kolme peamist ebameeldivat tagajärge.
Kõigepealt teenuste madal kvaliteet ning sellest tulenev võimetus teenuseid sisse osta. Eesti riigiasutused ei ole väga varmad kasutama pilveteenuseid. Miks? Sest keegi ei ole nõus pakkuma nii madala tasemega teenust kui asutused praegu oma raha eest saavad.
Parem teenus on aga kallim. Eks ikka leiab kuskilt mõne toanurga, kuhu serverid käima panna ja eks meie ainus süsteemiadministraator võtab öösel ka toru, sest kus ta pääseb.
Teiseks võlts-kokkuhoiust tulenev raiskamine. Meie infosüsteemid kipuvad vajama iga viie-kuue aasta tagant uuesti üles ehitamist sest arhitekti (ja teenuseomaniku) töökoht on kallis pidada. Ametnike hulga vähendamise asemel tuleb neid infosüsteemidesse investeerimise järel hoopis juurde, sest eks koondamine on üks valuline protsess ja süsteemide elus pidamine on ju IT mure. Samuti on selge oht, et kui päris kulud arvesse võtta jääb mõnigi rakett ehitamata ning seega ka pagunid saamata.