Metspalu peab õigeks Viikmaa seisukohta, et «igas populatsioonis, kus isendid paarituvad omavahel sagedamini kui naaberpopulatsioonide isenditega, erineb selle genofond mingil määral kõigi teiste omadest», aga püüab siiski õigustada Kaljulaidi eitamist «sinimustvalge» genofondi asjus. Tema argumendid on rajatud asjaoludele, et inimesed on Eestimaale sisse rännanud mitme lainena ning maa eri osade (eriti Põhja- ja Lõuna-Eesti) vahel on elanike genotüüpides märgatavaid erinevusi.
Arvan siiski, nagu ka Viikmaa, et heterogeensete inimrühmade olemasolu ei ole olnud takistuseks nüüdiseestlaste summaarse feno-genotüüpse antropoloogilise eripära kujunemisele, sest järglaste saamiseks vajalikud partnerid valitakse enamasti oma rahvuskaaslaste hulgast.
Nii Viikmaa kui ka Metspalu on nõus üldtuntud vaatenurgaga, et inimrühmade – rahvuste – eripära ei määra ainult feno-genotüüpsed sarnasused, vaid sageli saavad tähtsamateks rahvuslikku enesemääramist võimaldavad sotsioloogilised ühendfaktorid – ühine keel ja kultuuriruum, mida vaadeldakse kultuuriantropoloogia käigus.
Selles mõttes tasub teatavates piirides aktsepteerida presidendi põhiteesi, mille järgi igaüks, kes oskab eesti keelt, tunnustab eesti kultuuri ja peab end eestlaseks, ongi eestlane, olenemata nahavärvist ja juuksevormist.
Seejuures on aga vaja minu arvates eristada aastasadu siinsesse elanikkonda sulandunud põliseestlasi ja alles lõimumist alustavaid uuseestlasi.
Mida sarnasemad on uuseestlaste feno-genotüüpsed iseärasused ehk tunnused põliseestlaste omadele, seda kiirem ja sügavam saab olema nende integreerumine kohalikku populatsiooni.
Selles mõttes tasub meie demograafilise situatsiooni parandamiseks ahvatleda Eestisse elama asuma ning siinset keelt õppima ja kultuuri omandama näiteks Peipsi-taguseid Tveri piirkonna venelasi, kelle genotüübid on Metspalu väitel peaaegu eristamatud meie võrokeste omadest. Eesti ja Venemaa antropoloogid on põhjendatult väitnud, et Põhja-Venemaa põlisasukad on venestunud soomeugrilased (tšuhnaad).
Demograafilist abi võiks loota ka võrokestega feno-genotüübilt sarnastelt põhjalätlastelt, kes antropoloogide andmetel on samuti pärit soomeugri hõimudest – lätistunud liivlastest. Feno-genotüübilt lähedased inimesed omandaksid hõlpsasti siinset keelt ja kultuuri ning nende lõimimine võimaldaks olulisel määral tugevdada meie «sinimustvalget» riiki ja elanikkonda.