Eesti ei kaotanud küll sõda ega pea maksma massiivseid reparatsioone, aga ometi on paljudel tunne, et midagi on meil viimase veerandsajandi jooksul ära võetud.
Helmele ei ole küll päris selge, mis see täpselt võiks olla. Läbiv mõiste, mis üritab viha- ja kadedusetunnet mobiliseerida on «rahvuskodu». Ometi on Helme palju selgem selle osas, mis talle ei meeldi, kui selle osas, mis talle meeldib. Ei meeldi: Euroopa Liit, liberaalne demokraatia, islam, immigratsioon, globalism, allhankemajandus, poliitkorrektsus, vasakradikalism. Suurem osa neist sõnadest omakorda kujutavad endast väga umbmäärast kirjeldust sellest, mis Helmele ei meeldi. Sellest segadusest on praktiliselt võimatu tuletada positiivset poliitilist programmi.
Šokikõnel on kindlasti mingi väärtus häälte püüdmisel, aga see isoleerib EKRE-t pikemas plaanis kahekordselt. Esiteks piirab flirt neonatsismiga «rahvuskodu» jutu atraktiivsust. Teiseks kahandab see EKRE võimalusi koalitsioonides osaleda. Muidugi määndavad sellised tekstid Eesti poliitilist kultuuri, kuid mingisugust revolutsioonilist potentsiaali neil praegu pole.
Keskklass kartulikoori ei söö
Helme manifestil on lisaks kaks praktilisemat probleemi. Esiteks, majanduse allutab ta küsimusteta rahvuse huvidele — mainides isegi sümboolselt laetud, kui jõukusele püüdleva inimesele praegusajal kindlasti eemaletõukavaid «kartulikoori». Eesti laenudele rajatud keskklass ei saaks midagi sellist endale uneski lubada.
Sisuliselt pakub Helme võimalust kõigil end kokku siduda ja koos sügavasse vette hüpata. Niivõrd kui majanduslikest meetmetest juttu on, on need vasakpoolsed, et mitte öelda sotsialistlikud. Teiseks on Helme poliitiline programm täis nii jämedakoelist populismi, et viimast saavad seni veel suhteliselt kõrgelt haritud Eestis valida vaid need, kel tõesti pole midagi kaotada.