Oma 14. mai arvamusloos suutis härra Kross küll Eesti sisepoliitika, välispoliitika ja ajaloosündmused sassi ajada kui Kört-Pärtli särgi pühapäeva hommikul, kuid mõned tükid sellest on äärmiselt olulised tähele panna ja veel ka täna analüüsida.
Eerik-Niiles Kross tunnistab, et vene sõdur sõdis kangelaslikult ja oma isamaa eest. Ja et seda tuleb austada. See on muidugi ilus, aga poolik. Kui jätta vastamata küsimusele, kuidas Eesti riik ja eestlased seda austust võiksid välja näidata, ei oma see fraas mingit tähendust.
Täna on paljudele Eestimaal elavatele venelastele jäänud mulje, et nende tookordset võitlust ei austata, et Leningradi blokaad ei tähenda midagi ja Stalingradi lahing justkui ei olnudki pööre Teise maailmasõja käigus.
Selle asemel, et 9. mail mälestada miljonit inimest, kes Leningradi blokaadis surnuks nälgisid oma linna ja oma maa eest seistes, või selle koha peal lihtsalt suu kinni pidada ja suuta vaiki olla, tehakse kommentaare laadis «aga sakslased jagasid meie lastele šokolaadi».
Kui me siiralt austame vene rahva vabadusvõitlust, siis tuleb seda väljendada ilma agade ja kuideta. Eesti rahvusest poliitikud võiksid siin astuda märgilise sammu oma kaasmaalaste poole. Loodan, et tuleval aastal kohtan härra Krossi 9. mail kaitseväe kalmistul pronkssõdurile lille viimas.
Täna aga astub härra Kross rahulikul meelel ühte rivvi nende Nõukogude Liidu ja Venemaa liidritega, kes on vene rahva võitlust ära kasutanud mingite oma muude tegude ja poliitika õigustamiseks, millel pole sõja, kannatuste ja võiduga mitte mingit pistmist. Niisugune käitumine on esiteks kõike muud kui lugupidav, aga teiseks pole kindlasti mitte Eesti ega selle elanike huvides, olgu eestlased või venelased.