Viimastel aastatel on liikluseksperdid teinud korduvalt ettepaneku, et suuremate linnade, eelkõige Tallinna kesklinna piirkiirus võiks alaneda 40 kilomeetrini tunnis. Sel kevadel pööras samale teemale tähelepanu Põhja prefekt Kristjan Jaani, kelle sõnul tuleks peale südalinna liikluse rahustamise tegeleda ka korterelamurajoonidega, kus liigub enam vähem kaitstud liiklejaid, näiteks eakaid.
Rahvusvaheline praktika kinnitab, et piirkiiruse langetamine on kõige kiirem ja odavam viis liiklusõnnetusi vähendada ja linnakeskkonda parandada. Euroopa riikide näitel saab öelda, et liikluskeskkond, mis on vastuvõetav nii jalakäijatele, jalgratturitele kui sõidukijuhtidele, pole unistus, vaid ka päriselt teoks tehtav.
Põhjus, miks piirkiiruse teema nii teravalt üleval on, peitub liiklusstatistikas. 2016. aasta enim levinud liiklusrikkumine oli sõidukiiruse ületamine. Ainuüksi linnades fikseeriti 21 905 kiiruseületust, neist 15 562 Tallinnas.
Valdav kiiruseületus linnakeskkonnas on 21–40 km/h. Teisisõnu sõidetakse meie linnateedel maanteekiirusel ning jalakäija elulootus kokkupõrke korral on neis tingimustes pea olematu. 2016. aastal kannatada saanud jalakäijatest 83 protsenti sattus õnnetusse asulasisestel teedel ja tänavatel ning 69 protsenti suuremates linnades.
Piirkiiruse ületaja aega ja kohta ei vali
Politsei- ja piirivalveameti tänavuste liiklustalgute fookuses on kiiruseületajad ja järelevalvet tehakse elanike ettepanekute põhjal kohtades, kus ületatakse eriti altilt piirkiirust. Kuu aeg tagasi osalesin maanteeameti ennetustöö eksperdina katses, kus koostöös Viljandimaa liikluskorraldajaga mõõtsime ühe nädala jooksul sõidukite kiirust neil riigimaateelõikudel, mille lähedal asuvad üldhariduskoolid.
Mõlema vaatlusaluse kooli juures on reguleerimata ülekäigurada ja kiiruspiirang 50 km/h. Viljandimaal Kalmetu põhikooli juures näitasid mõõtmistulemused, et 86 protsenti juhtidest ületas lubatud kiirust, neist 40 protsenti ületas kiirust enam kui 60 km/h ning 15 protsenti enam kui 70 km/h. Maksimaalne mõõdetud kiirus oli 127 km/h! Holstre kooli juures olid tulemused samasugused – kiirust ületas 85 protsenti, suurim mõõdetud kiirus 107 km/h.