Eesti Konservatiivsest Rahvaerakonnast välja arvatud juhatuse liige Maria Kaljuste rääkis täna Postimehe stuudios, et tema hinnangul on endise erakonna suurim probleem autoritaarne juhtimisstiil ja väärtuslike liikmete tõrjumine.

«Erakonna kritiseerimine lõppes minu jaoks fataalselt,» ütles Kaljuste, «kuid ei saaks öelda, et ma polnud sellega arvestanud oma arvamust avaldades.»

Kaljuste leiab, et talle süüks pandud arvamusavaldused Facebooki lehel polnud sugugi teravad ega kategoorilised, lisades, et ta toonitas iga postituse puhul oma isiklikku arvamust.

«Julgesin kritiseerida juhtkonna tööd, täpsemalt võimaluste mitte ärakasutamist meedias meie pingi pikendamise suhtes.» Kaljuste arvates on erakonnas palju liikmeid, kes hoiavad perekond Helme juhtimisstiili tõttu tagaplaanile.

«Kiusu pärast võiks visata kivi Jaak Madisoni kapsaaeda, sest ma konkureerisin temaga aseesimehe kohale. Aga see pole kindlasti tegelik põhjus minu väljaarvamiseks. Tegelik põhjus on see, et ma astusin vastu autoritaarsusele, avaldasin oma arvamust, mis ei ühtinud sada protsenti,» arvas Kaljuste.

Aasta naisettevõtjaks valitud Kaljuste lükkas ümber väite justkui oleks ta kogu energia suunanud erakonna õõnestamisele: «Madison on minu energiat alahinnanud, olen erakonna kõrval suutnud üleval hoida oma äri, tegeleda kaevanduse pidamisega ja kasvatanud lapsi.»

Teiste konservatiivset maailmavaadet esindavate erakondadega Kaljuste liituda ei plaani, kuna need ei paku tema hinnangul piisavalt väljakutseid ega neid väärtusi, mille eest ta kõige rohkem soovib seista. Samas ei välista Kaljuste tulevikus uue poliitilise jõu loomist.

«Kui EKRE täna ei näe, et erakonnas on suur kriis, võib see muutuda fataalseks. Inimesi ei kuulata ja neid ei väärtustata seal, kus seda võiks teha. Inimeste ettepanekuid arvestatakse vähe. Jutt kõige demkokraatlikumast erakonnast kaotas koos minu väljaviskamisega igasuguse väärtuse.»