Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

PÄEVAINTERVJUU Kas eluaseme ostuks ja laenu saamiseks on hea aeg? (1)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy

Postimehe otsestuudios olid täna juhtivate kinnisvarfirmade eksperdid Peep Sooman ja Marina Hodus ning Swedbanki eluasemelaenude osakonna juht Anne Pärgma, selgitamaks hetkeolukorda kinnisvaraturul ja võimalusi eluasemelaenu saamiseks.

«Koduostjaid on täna siiski rohkem, kuigi turul on märgata ka investeerimishuvilisi,» sõnas Uus Maa maakler ja äärelinnade osakonna juht Marina Hodus.

Populaarsed piirkonnad on tema sõnul nihkunud Kalamajast eemale, kuna Kalamaja on muutunud võrdlemisi kalliks piirkonnaks. Tõusutrendi näitavad muud piirkonnad Põhja-Tallinnas, varasemast enam suunaga Kopli poole. Kesklinn ja selle ümbrus on jätkuvalt nõutud.

«Kalamaja on ainult üks asum Põhja-Tallinnas,» märkis Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman, «Kalamaja subkultuuri osa pole mõtet üle tähtsustada, sealne tehingute arv võrreldes kogu Põhja-Tallinnaga on siiski väike.»

Väga vilgas kauplemine käib Soomani sõnul ka Lasnamäel, kus on üle 100 000 elaniku, mis tingib ka tehingute arvu. «Lasnamäe on aktiivne ja koduostjatele ka atraktiivne, kuna hinnatase on Tallinna keskmisest madalam.»

Ekspertide sõnul ei vasta tõele kuulujutt, et Tallinna korterite hinnad lööb üles soomlaste suur huvi siinse kinnisvara vastu. «See on puhas üle-haip ja jama,» tõdes Sooman.

Soomani sõnul on kinnisvara Tallinnas muutunud juba piltlikult öeldes esmatarbekaubaks, kuna igal aastal kolib pealinna juurde 4000 inimest ning nõudlus on suur. Sellest ka investeerimishuvi inimeste seas, kes on selleks tegevuseks piisavalt raha säästnud.

Swedbanki eluasemelaenude osakonna juhi Anne Pärgma sõnul on paremas seisus inimesed, kes uurivad enne pangast enda võimaluste kohta ja asuvad siis teadlikumalt kinnisvara valima kui need, kes valivad enne välja korteri ning siis selgub, et see käib hinna poolest üles jõu.

«Mõistlik on tulla varakult panka, vaadata üle oma laenuvõimalused ja ka see, kas lisaks laenule jääb raha üle ka igapäevasteks vajadusteks. Ka need, kes on juba laenu võtnud, soovivad järjest enam, et neil jääks suurem rahaline vabadus muudeks tegevusteks,» lisas Pärgma.

Peamised põhjused, miks laenutaotlused edasi lükatakse on Pärgma sõnul siis, kui varasem maksekäitumine ja võlgnevused ei tekita taotleja suhtes usaldusväärsust. Nendele põhjustele järgneb maksjale üle jõu käiv taotluse summa ja muud tegurid.

«Hindamisakti küsime iga tagatisvara kohta. Klient saab selle tellida meie poolt aktsepteeritud kinnisvarabüroost – kõik suuremad bürood pakuvad seda teenust.»

Vaata täispikka intervjuud kinnisvara- ja laenuekspertidega videost!

Tagasi üles