Teine, osaliselt esimesega seotud põhjus soolist tasakaalu soosida on see, et Kersti Kaljulaid, Angela Merkel ja Tarja Halonen avardavad tüdrukute ambitsioonikust ja «annavad neile tiivad»: tema suutis seda, miks mitte ka mina?! Mõnekümne aasta perspektiivis laiendavad need tüdrukud üldkogumit, millest riigijuhid võrsuvad. Järelkasvu loomise ja eeskuju andmise mõttes on väga kahju, et USA presidendiks valiti nagu ikka valge (v.a Obama, kes on mustanahaline) keskeas mees, mitte üliriigi ajaloo esimene naisjuht.
Kolmandaks, valusad otsused, näiteks kärped, on legitiimsemad, kui nende langetamisel osalesid eri ühiskonnagrupid. Sageli kannatab kriisioludes just vähemuste huve ja nõrgemaid ühiskonnaliikmeid toetav poliitika. Samas pole nende elanikkonnarühmade esindajaid pahatihti valusate otsuste juures. Seda tuleks muuta.
Pool elanikkonnast ei saa jääda kõrvale
Lõppeks, elanikkonnarühmad, kelle elu poliitika mõjutab, peavad osalema valikute tegemisel ja otsuste langetamisel. Naised moodustavad pool elanikkonnast, isegi rohkem – miks peaks mehed võtma õiguse/koorma otsustada ja vastustada kõigi eest? Ehk kui sina ei tee poliitikat, siis poliitika teeb sind ikkagi! Parem mitte mõelda, et las poisid mängivad oma mänge, minu elu kulgeb omasoodu.
Viimastel nädalatel, kui parteid kaalusid oma ministrikandidaate, kerkis vähemalt meedias tulevaste ministrite sugu ühe asjaoluna, mida tuleks valitsuse komplekteerimisel arvestada. Naiste esindatusest, kui mitte lausa soolisest tasakaalust, oli saanud eraldi eesmärk. Tõdeti, et Keskerakonnal pole kunagi probleeme olnud naisliidrite esiletõusuga, seevastu Isamaale võib naiskandidaadi esitamine parajaks pähkliks osutuda. Kaia Iva nimetamist sotsiaalkaitseministriks peeti IRLi osavaks valikuks. Samuti on kostnud kriitikat sotside aadressil, kelle viiest ministrist neli on mehed.