Olen kuulnud teist ülivõrdes räägitavat: «Mees, kes elavaist kujutab sõda kõige realistlikumalt.» Võib arvata, et pole palju inimesi, kes ise on sõjas osalenud ja valdavad ka sulge nagu Hemingway. Kuidas te alustasite oma kirjanduslikku tegevust?
Saabusin teisest Tšetšeenia sõjast − esimeses olin ajateenijana, teises juba palgalisena −, lülitasin sisse teleka ja… seal ei näidatud päriselt seda, mis tegelikult toimus. Riigimeelsed kanalid näitasid oma vaatepunktist, opositsioonilised omast, aga tegelikult oli kõik hoopiski kolmandat moodi.
Kirjutasin − ei ütleks, et artikli, aga tähtede kogumi − selle kohta, mida sel teemal arvan, mida sõjas nägin, ja saatsin selle mitme ajalehe toimetusse. Helistati Moskovski Komsomoletsist, mis on üks suuremaid lehti, ja tehti ettepanek asuda sinna ajakirjanikuna ametisse. Sellest ajast kirjutan. Algul oli tegu lühikeste märkmetega, hiljem tulid juba jutustused. Nii see algas.
Teie ema oli kirjandusõpetaja, seega ei ole see valdkond juba eos teile kauge.
Ilmselt ei ole kauge. Minu haridus on samuti humanitaarne − juurateaduskonnast. Aga amet valis mind ise, mitte mina teda.
Intervjuuks valmistudes leidsin ühe YouTube`i video. Räägite seal, et omal ajal, mil osalesite Tšetšeenia sõjas, oli nõnda, et kui sõdur langes, avaldati talle kohast austust, aga see, mis praegu toimub, on kole. Kui keegi Vene sõdureist hukub väljakuulutamata sõjas Ida-Ukrainas, vaikitakse see maha ja omastele makstakse, et nemadki unustaksid.