Intervjuu metoodikast: küsimused pärinevad Google'i autocomplete'i variantidest ehk valikutest, mida otsimootor pakub otsingut alustades.
Need valikud on ühtlasi ka eestlaste kõige populaarsemad otsingud. Valitud küsimuste teemadeks on «Eesti», «eestlased» ja «president» ja potentsiaalsetel presidendikandidaatidel palusime vastata võimalusel vähemalt kolme, kuid mitte rohkem kui kümne lausega.
Miks on Eestile kasulik kuuluda Euroopa Liitu?
Euroopa on väärtusruum, kus igal kodanikul on võõrandamatud põhiõigused, mis on valatud, raiutud, peitsitud ja graveeritud läbi viimase poolsajandi selle põhilistesse dokumentidesse. Euroopa Liit oma tänasel kujul on Euroopa rahvaste senini parim katse lepitada omavahelisi erimeelsusi, leppides enne kokku oma ühisosas.
See ei ole meile kasulik või kahjulik – Euroopa on meie saatus, eestlased on alates kõigepealt rahvusliku ja seejärel riikliku eneseteadvuse tekkest olnud alati eurooplased. Pikaajalise diplomaadina usun sõjaeelse Eesti Vabariigi välisministri ja diplomaadi Karl Robert Pusta Eesti alusmõttesse – olla vaba tähendab olla vabas ühendatud Euroopas.
Kuidas olla tänapäeval eestlane?
Ühendatud maailmas, kus iseäranis haritutel ja edukatel pole liikumisele takistusi, on eestluse elujõu allikaks eestikeelne kultuur. Mina, kes ma olen sünni poolest venelane, kuid eestimeelses ja -keelses keskkonnas kasvanud, näen eestluse ja eestimeelsuse nurgakivina selgelt eesti keelt. Selle annab meile eestikeelne haridus, kõikidel tasemetel. Ja me peame rääkima venekeelse elanikkonna keeleõppest, sellega pingutamisest, keelekümblusest.
Ma tahan Eestit, kus reegliks pole rahvuspõhised koolid. Ka teiste riikide kogemus kinnitab, et integreerumine on edukam, kui immigrantide lapsed õpivad tavakoolides ja suhtlevad ka väljaspool kitsast immigrantide ringi. See ei tähenda oma rahvusliku kuuluvuse või emakeele hülgamist. Vastupidi, see tähendab nii oma juurte säilitamist kui ka eesti keelest, riigist ja kultuurist lugupidamist.