Vähemusstress Eestis
Rääkides LGBT-kogukonna tervisemuredest, ei saa üle ega ümber «vähemusstressist» (minority stress). Tegu on mõistega, mis ehk kõlab veidi umbluu moodi, aga millel on tugev teaduslik põhi ja tõestatud seos tervisenäitajatega. Vähemusstressina mõistame erakordselt kõrget stressitaset, mis on omane rõhutud vähemusgruppidele. LGBT kogukonnas on see muuhulgas põhjustatud vajadusest varjata identiteeti, perekondlikust tõrjutusest ning kokkupuudetest eelarvamusliku suhtumise ja diskrimineeriva poliitikaga.
Enam kui 10 aasta jooksul korraldatud uuringutega on suudetud näidata ära vähemusstressi otsene seos vaimse tervise halvenemise, sõltuvusainete kuritarvitamise ja seksuaalse riskikäitumisega. Isegi võrdlemisi geisõbralikes riikides nagu Holland on vähemusstressist põhjustatud kahjusid dokumenteeritud. Seega pole lootustki, et pääseksime sellest mööda Eestis, kus sõltuvalt soost on 33 – 59 protsenti seksuaalvähemustest sattunud oma seksuaalsuse ilmikstulekul vägivalla ohvriks ja neljandik on kogenud diskrimineerimist tööl olles või tööd otsides. On oluline, et me ei suleks silmi uuringutes otsa vaatava tülika tõe ees, ükskõik kui mugav poleks uskuda vaid seda, mida me «ringi käies« näeme. Peame tunnistama, et ühiskonnana on meil mõju meie kaasmaalaste tervisele.
Seksuaalne riskikäitumine ja tegemata ennetustöö
Nagu mainitud, on vähemusstressil mängida roll seksuaalse riskikäitumise väljakujunemises, mille teeb eriliselt ohtlikuks sellega kaasnev sõltuvusainete kuritarvitamine. Ent vähemusstress üksinda ei selgita ebavõrdsust tervisenäitajates – tegemata tööd on siin veelgi.
Kui nüüd veidi robustne olla, siis kannab iga adekvaatselt kaitsmata seksuaalvahekord endas teatud riski nakatuda sugulisel teel levivatesse haigustesse. Isegi 100 protsenti monogaamse heteroseksuaalse suhte puhul, kus mõlemad osapooled on levinud suguhaiguste osas testitud, pole välistatud näiteks huuleherpese levik genitaalidele. Kui lähtuda ainuüksi partnerite orientatsioonist, siis tegelikult on raskete haiguste nagu HIV ülekanne kõige ebatõenäolisem lesbide seas. Seksuaalsuhetega kaasnevad riskid iseenesest ei pane meid loobuma seksist kui «tõestatult ebatervislikust» praktikast. Tunnistades endale, et see on paljude jaoks normaalne osa elust, ja nentides, et inimestel tuleb siiski ette ka seksi juhupartneriga, oleme õppinud ennast haiguste eest kaitsma. Seetõttu ongi näiteks kondoomid niivõrd olulised.