Hoopis olulisem on, kas vabaühendustel endal on visioon kodanikuühiskonna arengust ning kas ollakse valmis selle poole liikumiseks (koos)tööd tegema. Kuivõrd seda tehakse, näitab samavõrra kodanikuühiskonna elujõudu, nagu julgus arvamusi väljendada või oskus mõjusaid teenuseid pakkuda. Kokkulepete, arengukavade ja katusorganisatsioonides osalemisega võetakse osaliselt vastutus selle eest, mis muidu oleks valitsuse ülesanne. Selline unikaalne luksus riigi jaoks, mida võiks samuti tunnustada.
Eesti seadused on organiseerumiseks ühed lihtsamad ja ka sõltumatust toetavad – loo selline ühing nagu ise tahad, hakka tööle ja juhi seda. Hirmuta saab protestida, korraldada kampaaniaid ja läbirääkimistel enda juurde jääda. Vabakonna häda on selles, et pidevas ressursipuuduses – on see siis raha, arvestamine või usaldus – ei ole ühendustel sõltumatust vabalt valida ja võimalust alati asju hästi teha. Sõltumatust olla efektiivne, innovaatiline ja võtta riske. Seda heidetakse ühelt poolt ette, samal ajal hoitakse ühendusi nõrkade kokkulepete, näilise kaasamise ja mitte kõige mõjusamate toetusskeemidega mugavalt ohjes.
Vaidlen vastu süüdistustele, et me inimesed ise ei panusta kodanikuühiskonda oma isiklikest vahenditest. Täpseid numbreid ju ei ole, kuid julgen väita, et vabatahtlikud töötunnid, annetused, ka väikesed liikmemaksud kokku ületavad projektikonkurssidest antu.
Ei ole olemas õigemat ja tühisemat kodanikualgatust. Inimene, kes läheb laupäeval Toidupangale appi või reageerib päästeväljakutsele, on oluline. Samamoodi see, kes külakoosoleku korraldab või aitab pärast päevatööd nõrgemate eest kostva petitsiooni kirja panna. Inimesi kokku toovad vabad võrgustikud on olulised, ja samavõrra on olulised institutsionaalsed katusorganisatsioonid. Kõigi nende inimeste ja organisatsioonide mõju ühiskonnas on vaja suurendada ja sellega võikski järgmisel kahel aastal Eesti kodanikuühiskonna arengukontseptsiooni elluviijad nii valitsuses kui vabaühendustes tegeleda.
Sel nädalal avaldavad kodanikuaktivistid Postimehe arvamusportaalis oma arvamust Eesti kodanikuühiskonnast (varem ilmunud arvamused: Martin A. Noorkõivult ja Kari Käsperilt).Täna arutas riigikogu kodanikuühiskonna arengut olulise tähtsusega riikliku küsimusena.