Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

Miks sai Bill Gatesist miljonär ehk kuidas juhus määrab meie elu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jaan Martinson
Copy
Foto: Raamat

Antud raamatu puhul on oluline eelkõige teine, täiendav pealkiri – «Kuidas juhuslikkus meie elu valitseb» – sest vastasel korral võib jääda mulje, et tegu on mõne underground-romaaniga a la Bukowski või mõni soomlane.

Tegelikult tuleneb raamatu pealkiri «Joodiku jalutuskäik» matemaatilisest terminist, mis kirjeldab juhuslikku liikumist, näiteks molekulide trajektoore ruumis, kui nad pidevalt teiste molekulidega põrkuvad.

Niisiis on tegu populaarteadusliku teosega sarjast «Imeline teadus». Pole vaja ehmuda eelnevas lõigus mainitud molekulide pärast, sest raamat on eelkõige eluline, mitte füsi-keemiline. Samavõrd kui molekulid ruumis, kulgeb ka tavaeksistents. Ehk siis juhuslikult.

Elus ei saa miskit ette ennustada, sest liblika tiivalöök võib kõik segi paisata. Igaüks võib mälestustes sorides jõuda tõdemuseni, et juhus mängib elus märksa suuremat rolli, kui pealtnäha paistab. Bill Gates on maailma rikkaim inimene ainult tänu pimedale juhusele, nagu Bruce Willisest sai kogemata üks edukamaid filminäitlejaid, kinnirab raamat.

Täiesti asjatu on end mõelda jumalaks, kes suudab siinilmas midagi mõjutada. Asju, nagu selgub, tuleb ajada sisemise äranägemise põhjal ja siis oodata ja vaadata, mis toimuma hakkab. Ehk nagu kirjeldas üks filmikompanii juht: kui ta oleks vastu võtnud stsenaariumid, mida tagasi lükkas ja tagasi lükanud need, mis vastu võttis, olnuks tulemus sama. Siinkohal küsimus: mille eest siis tippjuhtidele miljoneid makstakse? Raamatus selgub, et ega olegi põhjust, sest nende võime asjade käiku mõjutada pole just suur.

Juhuslikkuse teooria ja tõenäosusteooria ja hulk muid teooriaid saab ses teoses kenasti lahti seletatud. Mõistetavas keeles ja mõistetavate valemite abil.

Samas saab teada, miks head õpilast aina kiidetakse ja halba üha enam mutta tambitakse; milline vahe on viie ja sajaeurosel veinil ja kas üldse; kuidas vaadelda dopingujuhtumeid läbi tõenäosusprisma; miks mõistetakse inimesi kohtus süüdi matemaatikute arvutustele tuginedes jne, jne...

Siinkohal oleks paslik kirja panna raamatu sisukord, sest see peaks teadmistehimulisel hamba verele ajama.

1. Piilume läbi juhuslikkuse lukuaugu

Vedamise varjatud roll … kui rott võidab inimest

2. Tõdede ja pooltõdede seadused

Tõenäosuse põhimõtted ja kuidas neid kuritarvitatakse … miks on hea jutt vähem tõenäoliselt õige kui vilets vabandus

3. Tee läbi võimalikkuste ruumi

Reeglid juhuslikest olukordadest mõtlemiseks … katkust vaevatud Itaalias elanud mängurist kuni telesaateni „Let’s Make a Deal“

4. Teekond eduni

Kuidas lugeda sündmuste juhtumise võimalikke variante ja miks see tähtis on … ootuste matemaatiline tähendus

5. Suurte ja väikeste arvude seadused duellil

Mil määral peegelduvad tõenäosused nähtavates tulemustes … Zenoni paradoks, piiride kontsept ja kuidas kasiinot ruletis võita

6. Valepositiivsed tulemused ja positiivsed eelarvamused

Kuidas kohandada ootusi minevikusündmuste või uute teadmiste valguses … tingimusliku tõenäosuse vead meditsiinilisest läbivaatusest O. J. Simpsoni kohtuprotsessi ja prokuröri eksiarvamuseni

7. Mõõtmine ja vigade seadus

Mõõtmiste tähendus ja selle puudumine … Gaussi kõver ja veinireitingud, poliitilised küsitlused, hinded ja planeetide asukohad

8. Kord kaoses

Kuidas suured arvud võivad juhuslikkuse korratuse minema pesta … ehk miks 200 000 000 autojuhti on harjumuste orjad

9. Mustrite illusioonid ja illusioonide mustrid

Miks korrapärad juhuslikes sündmustes meid ikka lollitavad … kas miljon järjestikust nulli ja Wall Streeti gurude edu saab olla juhuslik

10. Joodiku jalutuskäik

Miks vedamine on põhimõttelisem asi kui põhjuslikkus … Bruce Willis, Bill Gates ja elu normaalsete juhuste teooria

Märksõnad

Tagasi üles