Lugege läbi mu jutt sellest, mis toimub otse Tallinna kesklinnas, ning mõistate, mida tähendab «kuri ja kade haldus» Eesti Vabariigis. Kõik algas sellest, et Tallinna inglise kolledž ja reaalkool soovisid mõlemad laieneda.
Inglise kolledž (TIK) soovis laiendada ingliskeelset bakalaureuseõpet. Reaalkooli kogukond laiendab reaalharidust tasulise põhikooli näol. Ja avaneski võimalus: kesklinna politsei otsustas, et ei vaja enam kesklinna politseijaoskonna hoonet Pärnu mnt 11.
Ma ei tea, kui hea otsus oli politseijaoskond kesklinnast ära viia. Olen ise Pärnu maantee miilitsamajas 35 aastat tagasi miilitsalt rapsida saanud ja täiskasvanuna oli kesklinnas mugav automakivarguse avaldusi kirjutada.
Igatahes jäi värskelt kapremonditud maja, 2343 m², viis korrust pluss kelder, tühjaks. TIK ja reaalkool rõõmustasid. Estonia puiestee ja Pärnu maantee vahel on väga kitsas, politseimaja oli ideaalne koht laienemiseks. Aga ei. Riigi Kinnisvara AS (RKAS) pani maja müüki.
«Ärge müüge!» oleksid mõlemad oivalised koolid kiljatanud, kui oleksid plaanist teadnud. Toomas Kruusimägi ja Gunnar Polma, koolijuhatajad, on formaalselt aga kõigest Tallinna haridusameti töötajad. Formaalselt on reaalkool ja TIK lihtsalt munitsipaalüksused. Riigil aga oli müügiplaan ... «Ei taha Tallinna koolidest midagi teada, te olete munitsipaalkoolid, meie aga oleme Eesti Vabariigi RKAS!!!»
Ja täpselt kolm aastat tagasi, 3. juunil 2010, müüski Eesti riik värskelt remonditud kesklinnamaja hinnaga 548 eurot/m² ühele Austria perekonnale. Maja hinnaks koos 1400 m² krundiga sai naeruväärne 1,3 miljonit eurot. Sarnase raha eest ehitati buumi ajal Viimsi üheperevillasid. Oli kriisi põhi – kõige hullem aeg üldse millegi müümiseks. Kas samas lähedal Suur-Ameerika tänavas asuv rahandusministeerium tõesti ei märganud, et jättis kaks pikkade traditsioonidega kooli pika ninaga?