Lugege mõlema poole avakõnesid ja esitage neile lugejaküsimusi – parimad neist esitatakse väitluse 2. osas ehk ristküsitluses ka mõlematele osapooltele.
KAJA KALLASE AVAKÕNE
Karmid euroliidu riigiabi reeglid kaitsevad Eestit
Euroliidu reeglid sätestavad, et igasugune liikmesriigi poolt või riigi ressurssidest ükskõik missugusel kujul antav abi, mis kahjustab või ähvardab kahjustada konkurentsi, soodustades teatud ettevõtjaid või teatud kaupade tootmist, on ühisturuga kokkusobimatu niivõrd, kuivõrd see kahjustab liikmesriikidevahelist kaubandust.
Piiramatu riigiabi keelu mõte on soosida tõhusust ausa konkurentsi kaudu ja takistada ebatõhusust ning raha raiskamist. Riik ei saa toimida majanduse ülalpeetavuse põhimõttel, vaid majandus peaks aitama ülal pidada riiki. Vastasel juhul on tulemuseks riigi pankrot. Ressursside tõhus kasutus aitab suurendada heaolu, sest kui ettevõtetel läheb hästi, siis loovad nad rohkem töökohti, mille pealt makstakse riigile makse, mida on võimalik kasutada näiteks sotsiaalsfääris.
Selged reeglid riigiabi lubamisel kaitsevad Eestit, sest meil on väikse riigina alati vähem raha kui suurematel. Kui jätta riikidele vabad käed otsustamaks, millal mõnele sektorile ja kodumaisele ettevõtjale hoogu juurde anda, jäävad kannatajaks paraku väikesed, kes suurtega konkureerida ei jõua.
Avatud majandusega riikide nagu Eesti eesmärk peab olema toimiv konkurents ning võimalikult vähe turumoonutusi. Kui riigid ettevõtjatele peale ei maksa, jääb konkurentsis peale see, kes tuleb välja innovaatiliste ja odavaimate lahendustega. Kokkuvõttes võidab sellest tarbija. Eestlased on tuntud oma ettevõtliku vaimu poolest ja on võimelised pakkuma paremaid lahendusi, kuid ei ole võimelised konkureerima suurte riikide finantsvõimalustega.