Üks raamatu peatükke algab nõnda: «2003. aasta veebruari lõpus läks ta Hongkongis lennukile ja sõitis Torontosse. Tema Kanadasse saabumist ei märgatud, kuid mõne päeva jooksul andis ta endast ise teada. Ta tappis 78-aastase vanaema ja nädal hiljem ka tema täiskasvanud poja.»
Jutt ei käi kriminaalist, küll aga mõrtsukast. SARSist. Severe Acute Respiratory Syndrome'ist ehk eesti keeli ägedast raske hingamisteede sündroomist. Antud retkel viis too Honkongist tulnu teise ilma 31 Toronto elanikku.
Siiamaani puudub seisukoht, kas viirus on kes või mis. Ametliku definitsiooni järgi on viirused nukleiinhappest ja valkudest koosnevad bioloogilised objektid, millel puudub rakuline ehitus ning mis paljunevad nakatades elusorganismide rakke.
On viirused, mis on (või kes on), tekitavad need inimsilmale nähtamatud tüübid (surma)haigusi. Iseenesest on ime, et viimastel sajanditel pole toimunud mõnd üleilmset pandeemiat, mis pool inimkonnast teise ilma saadaks, nagu tegi katk keskajal. Ju me pole loodust veel lõplikult välja vihastanud, aga ju jõuame.
Samas on viimastel kümnenditel tabanud inimesi kõiksugu loomhaigused a la linnugripp ja ka aids, mis saanud väidetavalt alguse šimpansiliha söömisest. Raamat «Hüpe» räägibki zoonootilistest viirustest, mis on võimelised ületama liikidevahelisi tõkkeid.
Teisalt peab ka viirusest aru saama. Kui inimkond röövib neilt loodust ja liike hävitades elupaigad, peavad nemadki kohanduma. Miks mitte asustada inimesi, keda on juba üle seitsme miljardi?