Vaevalt et see teadmine Harglat ja Melchiori kõigutas, ehkki kirjanik on ise skandaalse raamatu heaks kiitnud (EPL, 14.01.2013). Ent hermeneutilises mõttes on selge, et paljud lugejad loevad Melchiori lugusid nüüd teise pilguga. Mulle tundub – täiesti subjektiivselt muidugi –, et pigem langeb Hargla olustik kokku «Eesti ajaloo» II osas kujutatu kui eelnevaga. Et olid küll rahvuslikud erisused, kuid pilt ei olnud mustvalge ja et pigem oli tegemist eri õiguskogukondade kui rahvuskogukondadega. Võib-olla oli pilt maal teine, linnas olid rahvuslikud vahed väiksemad.
Olustiku kujutamine tõstatab igihalja teema ajaloolisest tegelikkusest. Muidugi on Melchiori lood ilukirjandus. Ent üldiselt tagab parema tulemuse ajaloo tundmaõppimine. Seda, et nad kujutatavat ajajärku tundma õpivad, on tunnistanud nii Hargla kui ka näiteks Sofi Oksanen. Siinkohal pole vist mõtet hakata rääkimagi Jaan Krossist, kes enne kirjutamist nägi palju vaeva olustiku võimalikult selgeks tegemisel.
Hiljuti jooksis ETVs teleseriaal «Taevasambad», mis hoolimata mõnest klišeest oli ses mõttes huvitav, et suutis päris veenvalt näidata, kui suurt rolli mängisid keskaegse inimese elus ja mõttemaailmas usk ja imed. Meie sekulariseerunud maailmas on ehk seda raske mõista, kuid ka kuningas võis mõelda jumala vihale ning uskuda pühakute soosingusse ja ebasoosingusse. Sama on ka Harglaga: Pirita kloostris arenev tegevus näitab ilmekalt keskaegse mõttemaailma erinevust tänapäevasest. Kindlasti veel üks nüanss: Harglat on hakatud teistesse keeltesse tõlkima ka sellepärast, et keskaeg oli ehk Euroopas üks universaalsemaid ajastuid – ladina kultuuriruum oli enam-vähem ühtemoodi mõistetav nii Prantsusmaal kui ka Vana-Liivimaal.
Erinevalt varasematest lugudest eksleb Melchior pikalt linnast väljas. Keterlyni kaotus muudab Melchiori melanhoolseks ja vahepeal tundub juba, et keskaegset detektiivi tabab õnnetu lõpp. Siiski ei, võib-olla isegi liiga lihtsalt – Melchior saab tagasi teovõime ja suudab loo veenvalt lõpetada. Ehk otsis Hargla vaheldust linnale ja ehk tuli Wakenstede needuse asemele leida midagi muud. Kuid eks detektiivide lood muudavadki nauditavamaks just probleemid detektiivide endaga. Lihtne lineaarne lugu ei paelu.
Kui nüüd keegi ootab mingit hinnet, missugune on Melchiori neljas lugu, võrreldes varasematega, siis mina seda anda ei oska. Eks – kõlagu see nii banaalselt kui tahes – igaüks ise anna oma hinnangu.