Aleksandr Maisurjani «Teistmoodi Brežnev» koosneb kümnetest lühilugudest, kus avatakse selle sarmika, targa, lihtsa ja toreda inimese ihu ning hing. Autor on võtnud aluseks, et kõik see seitse kümnendit Nõukogude Liidu eksistentsi oli kui karneval, kus igaüks mängis oma rolli, mask ees. Ning raamat piilub maski taha, luues Brežnevist müütilise olendi. Hurmava meesterahva, nagu kirjeldab NSVLi endine juht Nikita Hruštšov: «Vaadake Leonidi. Vähe sellest, et ta on iludus, eitede hirm, ja kuidas inimesed teda armastavad. Nad lähevad tema järel tulest ja veest läbi.»
Tont sest aru saab. Ons Brežnev lähedaste ja lähikondlaste kirjeldustes idealiseeritud nagu omal ajal suur juht ja õpetaja Lenin või äkki oligi ta just selline... oma jope? Et kui saanuks vaid võimaluse, olnuks Nõukogude Liit muinasjutumaa. Aga nagu Brežnev raamatus kurtis, oli ta vaid üks mutter kogu süsteemist. Tema head ideed põrganud vastu teiste parteijuhtide müüri. Mine võta kinni.
Mis papplõugadesse puutub, siis kõnedefekt tulnud Brežnevil sellest, et ta sai sõja ajal näkku haavata, remontida tuli lõualuud. Aga sellest omal ajal ei räägitud.
Küll aga pidasid lähikondsed Brežnevit helge mõistusega mänguriks, kes tasapisi kogu riigiaparaadi ümber sõrme keeras, näideldes nõrka isiksust, kellega on võimalik manipuleerida. Just näitlemisoskus kergitanudki ta NLKP keskkomitee peasekretäriks, planeedi suurimaks kommunismiehitajaks. Või mis kommunismiehitajaks ... Vennale Jakovile öelnud Brežnev kord nõnda: «Mis kommunism? Tsaar tapeti maha, kirikud hävitati, rahvas peab ju mingist ideest tuge leidma. Olgu parem ebausk, olgu parem rumal, olgu parem must, kuid ikkagi usk homsesse päeva. See võitlus soojendab, see on ader ja sõjanui, piik ja haud.» No tõesti filosoof, suure tähega veel pealegi.