Olen seisukohal, et ebaeetiline on hoopis see, kui asendusemadusega seonduvat esitletakse eelkõige kui staarilikku kapriisi.
Niisuguste müütide loomine on väga valulik inimestele, kes on pidanud sellise otsuse langetamist kaaluma või otseselt selle valikuga silmitsi seisma.
Me ei saa ju tõsimeelselt väita, et paare sunnib otsima asendusemadust vaid soov vältida rasedust ja säilitada hea väljanägemine, kuid saada sealjuures endale laps! Ma ei saa ka väita, et selliselt mõtlevaid inimesi kuskil maailmas üldse poleks, kuid olles näinud viljatuse probleemiga patsiente väga paljudes riikides, pole minul isiklikult õnnestunud veel selliseid inimesi kohata.
Asendusemaduse otsene meditsiiniline näidustus on emaka puudumine, mistõttu on rasestumine ja lapse sünnitamine välistatud. Selliseid naisi on aga äärmiselt vähe. Kes on aga peamiselt need naised, kes vajavad asendusemadust? Kõige suurema grupi naistest ja perekondadest, kes läbib surrogaatemaduse protseduuri, on viljatud paarid, kellele on korduvalt teostatud kehavälise viljastamise protseduuri (IVF protseduuri).
Protseduur ise on küllaltki keeruline ning kallis ja ajakulukas. Keskmiselt rasestub IVF protseduuri tulemusena ainult iga kolmas naine. Kui protseduuri tulemusena rasedust ei teki, saab IVF ravi korrata. Kui palju aga tuleks IVF protseduuri korrata, kui ravi ebaõnnestub mitmeid kordi?
Viljatus esineb ligikaudu 10 protsendil paaridel. Kuna IVF ravi ei anna sageli positiivset tulemust, siis loobuvad ligikaudu pooled perekonnad edasisest ravist. Siiski otsustavad osad nendest kasutada asendusema protseduuri. Seega moodustavadki enamiku asendusemaduse valinud paaridest just viljatud perekonnad, kes on korduvalt läbinud ebaõnnestunud IVF protseduuri.