Arvamusloos heidetakse mulle ette, et ma ei tea, mida ma tahan, ja ma ei tea, mida kinnistes klubides on arutatud. Esimene etteheide on ekslik. Teine vastab sajaprotsendiliselt tõele. Intervjuu lähtekohaks oli minu artikkel rahvusteaduste mõistest, mis ilmus suvel ajakirjas Akadeemia (nr 7). Kuid see ei olnud intervjuu peamine teema. Eelkõige oli juttu humanitaarteaduste rahastamisest. Vahel tundub, et Eesti humanitaaria on pelgalt Tartu Ülikool.
Nii see siiski pole, olulised humanitaarsed teaduskeskused on Eesti Kirjandusmuuseum, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus ning Eesti Keele Instituut, neile lisandub ka Tallinna Ülikool ja selle koosseisus Eesti Humanitaarinstituut.
Minu sooviks on see, et humanitaarteadustel läheks hästi, et oleks järelkasvu, et teadlased oleksid mobiilsed ja edukad, et tööd tehes teeniksid teadlased Eestit. Tõsi, humanitaarteadlaste palgad ei ole alati konkurentsivõimelised. Üksikud rahasüstid seda olukorda ei paranda. Elukutsete kaupa tahavad raha juurde kõik meie ühiskonna liikmed – arstid, õpetajad, tuletõrjujad, politseinikud, piirivalvurid, müüjad, töölised, kontoriametnikud, põllumehed ja teadlased.
Teaduse planeerimisel tuleb lähtuda tõsiasjast, et eelarve lähiaastatel ei kasva. Äsja tuli Brüsselist teade, et kaalutakse ka Euroopa teadusraha hiigelkärbet aastani 2020. Kui see teoks saab, siis väheneb eesti teaduse kogurahastamine oluliselt ka siis, kui Eesti riigieelarves teaduse kulutused samaks jäävad. Sel juhul kasvaksid oluliselt loodusteaduste riigieelarvelise rahastamise vajadused ja surve humanitaaria rahastamise vähendamiseks. Seega raha rohkem ei ole ja juurde ei tule, pigem võetakse kogu teadusraha hoopis vähemaks.