Sotsiaalvaldkonnale, tervishoiule ja haridusele kokku kulub seega 3,78 miljardit eurot. See on veidi vähem kui 60 protsenti kogu eelarvest.
Valdkondade järgi jagunevad Eesti riigi kulud kümneks erinevaks «väljaks» (vt näiteks www.meieraha.eu), selle kümmekonna esimest otsa me ülalpool juba vaatlesime. Riigikaitse asub selle kümne valdkonna hulgas neljandal kohal. Tagantpoolt lugedes.
Eesti tänavune kaitse-eelarve maht rahanumbrites kirjapanduna on 323 miljonit eurot. See omakorda moodustab kogu riigieelarvest mitte 50 või 15 protsenti, vaid... 5 protsenti.
Aga mängigem korraks siiski mõttemänge ning kaotagem hüpoteetiliselt ära kogu Eesti «sõjavägi» (tegelikkuses on Eestis olemas muidugi kaitsevägi ja kaitseliit, mitte sõjavägi). Nii, tehtud. 323 miljonit eurot vaba raha on olemas. Kuluta, kuidas süda lustib.
Ehk viiks tasakaalu Eesti riigieelarve? Paraku ei mängi välja. Eesti eelarve Anno Domini 2012 on miinuses 460 miljoni euroga ja selle miinuse kustutamiseks ei piisaks ka kogu riigikaitsele kuluvast rahast.
Edasi. Mitte nii väga ammu kuulsin lugu, kuidas üks tippjuht – tuntud kultuuriasutuse direktor – oli eravestluses arvanud, et «milleks meile need kohutavalt kõrged kaitsekulud, nende arvelt saaks rahvale vähemalt normaalset palka maksta». Äkki siis jagaks selle raha lihtsalt rahvale laiali, võrdselt? Saaksime kõik rikkaks, elada oleks parem, elada oleks lõbusam. Iga Eesti elanik saaks sel juhul aastas peo peale 244 eurot ehk 20 eurot kuus. Rikastumiseks nagu veidi vähevõitu.
Aga vahest tõsta pensione, kindlustada eakatele kuldne vanaduspõli? Pensionid tõusid tänavu 4,4 protsenti, selleks kulus 72 miljonit eurot. Kaitse-eelarve nullimise arvelt oleksime saanud pensione tõsta mitte 4,4 protsenti, vaid pisut üle 13 protsendi. Ei kõla samuti üleliia rammusalt.