Alad on erinevad ja nii ongi. Olnuks Kanteril vaid üks katse, olnuks ka selle ala lõpptutulemus hoopis teine, aga see teebki spordi mänguliseks ja põnevaks, et lõpptulemus ei ole prognoositav.
Kas saavutatud medalid näitavad Eesti spordisüsteemi tugevust või on tegu pigem õnnelike juhustega?
Medalid näitavad nende kahe üksikala sportlase tugevust, visadust ja on õnnelike asjaolude ja pikaajalise töö tulemuse kokkulangemine nagu spordis ikka.
Seetõttu ei näita medalid üks üheselt spordisüsteemi tugevust, ega nende puudumine iseenesest süsteemi nõrkust. Spordi ja selle läbi kasvavate kangelaste tähendus on palju mitmekesisem kui tavapärane põhjus-tagajärg seos.
Kuidas tuleks Eesti spordikorraldust muuta, et me võidaksime 2016. aastal Rio de Janeiros veelgi rohkem medaleid? Kas küsimus on vaid selles, et nii tippsporti kui noortesporti suunatakse liiga vähe raha?
Edu tippspordis on sportlase seisukohalt vähemalt kümne aasta süsteemse töö tulemus, enamasti veelgi pikema aja tulemus. Lisaks vajab treener aega kogemuse saamiseks, enda täiendamiseks, kasvamiseks nii spetsialisti kui inimsena.
Niikaua kui sport on projektipõhine, on tegu ebaprofessionaalse ajaviitega, millel on mõningaid tervistavaid kõrvalmõjusid, kuid mis ei lase andeil välja areneda ja on pigem elude, raha, lootuste ja tervise raiskamine.
Selles plaanis vajab Eesti spordisüsteem ikka korralikku tuulutust ja fassaad asendamist sisulise süsteemse jätkusuutlike tegevuste toetamisega, mitte toetamise matkimisega.
Mõni olümpiaala nagu näiteks ujumine vääriks lõpuks ka veespordi harrastamiseks vähemalt ühe rahvusvahelistele nõutele vastava spordikeskuse rajamist.
Kui ikka baasi pole, pole võimalik ka Eestis piisavalt treenida, ja kui ei saa piisavalt treenida, ei saa loota ka tulemustele.
USA maksumaksja tugi Eesti tippujujatele on muidugi kuldaväärt, aga süsteemina ei ole see olukord kahtlemata normaalne. Ujuja kui tippsportlase eluiga kestab tänapäeval õnneks palju kauem kui üliõpilaspõlv. Täna on need meie jaoks reaalsed probleemid, mida paberil ei lahenda.