Rein Vöörmann

FOTO: www.tlu.ee

Tallinna Ülikooli ühiskonnateadlane Rein Vöörmann leiab Postimehe arvamusportaalis, et inimesed kipuvad nägema maailma vaid oma mätta otsast, sealhulgas poliitikud.

Paraku reegliteta läbi ei saa, näiteks seepärast, et iga inimene peab ennast omamoodi ainulaadseks. Ühiskond koosneb seega paljudest ainulaadsetest isiksustest, kelle tasakaalustamiseks on paraku vaja reegleid, mis üldistavad teatud tüüpsituatsioone.

Ainult isiksustel põhinev ühiskond lihtsalt ei toimi, sest enamikul juhtudest suudetakse näha maailma vaid oma mätta otsast. Seega on reeglitel korrastav eesmärk.

Kas reegleid on palju? Kes suudab vaid näha oma ainulaadsust ja mitte ühiskonna kui terviku toimimist, selle jaoks on neid kindlasti palju.

Küsimus on pigem selles, kas reeglite tegijad (seadusandjad) ise suudavad näha laiemat pilti (ühiskonda) ja oma ainulaadsuse tagaplaanil hoida.

Postimehe arvamusportaal küsib esmaspäevasest Mikk Salu artiklist tulenevalt erinevate valdkondade ekspertidelt kommentaare teemal, kas Eestis on liiga palju seadusi, käske-keelde.