Arusaamatuid, sest neid võis tuupida küll, isegi viisi saada, aga paistis, et keegi, ei meie, ei õpetajad, saanud hästi aru, milleks seda küll vaja on. Niikuinii keegi ei usu. Oli ju tänase ühiskonnaõpetuse vaste vist «Nõukogude riigi ja õiguse alused». Või oligi ka ühiskonnaõpetus ja too alused hoopis õpiku pealkiri? Eh, mälu.
Igal juhul see meie poolt suhteliselt poogen tund ja ajalooõpetajale - tema kaela suruti - ilmselt päris raske. 1980. aastate keskpaik, midagi ragiseb, tuuled lõhnavad imelikult ja keegi enam ei usu. Kuigi väga veel ei julge ka, aga natuke julgeb.
Lõbus oli ju konstitutsiooni kohta süütu näoga küsida, et kuidas selle Nõukogude Liidust lahkumisega ikkagi on. Varssade asi. Takkajärgi imesta, et mis tumba küll sihukese aine välja mõtles ja miks. Mingi siiras kommar, kes arvas, et noorsugu tuleb varakult õpetada õigesti aru saama, kui hea on ikka elada me maal. Ehk see polnud mõeldud harimiseks, vaid suunamiseks. Ajupesuks. Mis kolinal läbi kukkus oma otsatu rumaluse tõttu. Õnneks, muidugi, nagu ülikooli esimesel kursusel öeldi: tänagem õnne, et punapropagandistid ei olnud mingid Goebbelsid. Bernaysi nimi polnud siis veel laiatarbekaup.
Nii et ehk selle eelarvamuse tõttu, kui lapsed mõnikord viitsisid midagi nendest «naljakatest tundidest» rääkida, ei saanud muidugi pidama. Klemmid, ritta, üks, kaks, kolm, algab vastupropaganda- ja vandenõuteooriate tund. Asjad võivad olla ka nii või veel kolmandat, neljandat, lõpmata moodi, ripub tõlgendusest ära. Umbes, et kui räägid demokraatiast, meenuta ka ostrakismi ja giljotiini. Võrdõiguslikkuse teemal meenuta ka iivet ning heade kommete masendavat taandumist. Kui läheb jutt Eesti Vabariigi suurepärasele rahandusele, kutsu vanaema kampa, las jutustab talle räägitud lugusid kuldrubladest ja oma mälestusi hõbekroonidest ning rahareformidest. Muidugi võrdlus Eesti Vabariigi ja ENSV vahel. Jne. Lisades alati lõppu: aga urr teab, kas seegi niigi on, eks te ise loete välja, kui vähegi viitsimist on, sest te peate olema haritumad kui mina! Maailm ei ole kunagi üheülbaline, kuigi seda alati väidetakse.