Nimekirjade täielik avamine oleks seega eelnevate muudatuste kõrval väike, kuid mitte tähtsusetu samm.
On arusaadav, et pakutud muudatuse suhtes on erakonnad mõnevõrra ettevaatlikud. Oleks hirmutav saada kiiresti pealiskaudset kiitvat hinnangut.
Kaks seisukohta on siiski mõneti ootamatud. Esiteks positiivne üllatus Keskerakonna poolt, kes nimekirjade avatuks muutmise ettepanekut toetas. Oli ju Keskerakond see, kelle häältega muudeti 2009. aasta europarlamendi valimisnimekirjad suletuks (2010. aastal muudeti need IRLi ettepanekul taas avatuks).
Ja teine üllatus on sotsiaaldemokraatidelt, kes pooldavad senise valimiskorra säilimist, kuna see aitavat nende hinnangul noortel ja naistel parlamenti jõuda.
Reaalsus on aga teine: eelmisel aastal riigikogu valimistel said sotside ridadest üldnimekirja alusel riigikokku 4 saadikut, kelle keskmine vanus on 46 aastat, mis on üsna täpselt riigikogu ja ka sotside fraktsiooni keskmine vanus.
Samas ei aidanud hea paigutus Sotsiaaldemokraatliku Erakonna üldnimekirjas saadikukohta saada ühelgi naisel.
Muuseas, nende valimisnimekirja tippu, kümne esimese kandidaadi hulka mahtus vaid üks naine. Terve parlamendi 19st üldnimekirja kaudu saadud kohast kuulus vaid 2 kohta naistele. Seega, piltlikult öeldes aitab üldnimekiri praeguse tava järgi riigikokku pääseda pigem keskealisel mehel, mitte noortel ega naistel.
Samas tundub mulle, et noorte puudus Eesti parlamenti ei ohusta: riigikogu liikme keskmine vanus on 45 aastat, mis on Euroopa mõistes küllaltki noor parlament (võrdluseks: Läti parlamendis on keskmine vanus 48 aastat, Soomes 49 aastat ning Suurbritannias 50 aastat). Küll aga on naiste nappus Eesti parlamendis silmatorkav kõigi arenenud demokraatiaga maade taustal.
Seepärast oligi sotside argument praeguse valimiskorra säilitamiseks üllatav. Mulle tundub, et praktikas oleks Eesti naisel lihtsam riigikokku jõuda, kui kaotada ära praegune «naist toetav valimissüsteem», mis erakondade tegutsemispraktika järgi aitab riigikokku hoopis mehi.
Kokkuvõttes leian, et avatud nimekirjad mõjuksid Eesti poliitikale tervendavalt, kuna valimissüsteem muutuks arusaadavamaks ja usaldusväärsemaks ning valija hääl saaks veelgi suurema kaalu. Igatahes mõtteainet valimisseaduse muutmiseks on.
Postimees kirjutas pühapäeval, et Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluv siseopositsiooniline aseesimees Tõnis Lukas soovib muuta riigikogu valimistel avatuks erakondade üleriigilised nimekirjad, mis tähendaks, et väga väikese häälte arvuga kandidaadid tänu parteide järjestatud nimekirjadele parlamenti enam ei pääseks.