Selleks, et noori narkootikumidest eemal hoida, peaks keskenduma uimastiennetusele koolides, kaasates seda oluliselt enam õppetundidesse. Miks mitte kasutada ka n-ö šokivahendeid, mis näitaksid piltlikult ja ausalt, kuidas võib kanepisuitsetaja jõuda paari aastaga prügimäele surema, verine süstal veenis. See on vastik ja julm, aga vähemalt aus.
Leian, et riik peaks senisest enam õppima ka teiste riikide kogemusest ennetustegevuses ning narkokuritegude avastamises. Väga positiivne oleks see, kui suudaksime politseis kasutusele võtta Rootsi süsteemi, «alt üles» lähenemise, kaasates sealjuures sotsiaaltöötajad.
Kuidas tuleks läheneda konkreetselt Ida-Virumaa probleemile? Ei ole ju narkosurmad kogu Eesti mure, vaid keskendunud teatud regiooni, kultuuriruumi ja ainete ümber.
Pean tunnistama, et mind tõsiselt riivas teie küsimuse juures see viide «teatud regioonile ja kultuuriruumile». Tegemist pole kultuuri-, vaid majandusruumiga regioonis, mille arengukava on olnud pikki aastaid justkui valitsuse prioriteet, aga on seni Stenbocki maja kalevi all.
Ma ei hakka siinkohal loetlema Ida-Virumaa probleeme ja muresid, kuid fakt on see, et Eesti riik pole seni välja töötatud strateegilisi samme selleks, et tagada regiooni areng.
Enamgi veel – kurikuulus Aaviksoo koolivõrgu reform ähvardab jätta ilma gümnaasiumist või isegi põhikoolist nii mõnegi linna või asula. Kas ka siis, kui põhikooli õpilane sõidab kooli 50 kilomeetri kaugusele või gümnasist elab teises linnas üürikorteris, räägib sotsiaalminister varajasest märkamisest?