Kas me tõesti usume, et tänased süstivad narkomaanid eranditult kõik ise otsustasid, et nad tahavad olla sõltlased, et see on nende elu eesmärk, unistus, karjäärivõimalus?
Probleemiga toimetulekuks ei piisa üksnes ennetusest, ravist või politseitööst, selleks peab olema tagatud kõikide nende meetmete tasakaalustatud kogum.
Eestis napib täna väljaõppinud spetsialiste, kes erinevate poolte nimel selle töö enda kanda võtaks. Spetsialistide vähesus on takistuseks ka erinevate suunitlustega nõustamis-, sotsiaal- ja raviteenuste arendamisel. Samuti on probleemiks paljude tervishoiuasutuste tõrksus ja vähene huvi tegeleda uimastitarvitajatega. Ilma tervishoiuasutuste kaasamiseta ei ole võimalik professionaalset abi sõltuvusprobleemidega isikutele osutada.
Üledoosidest tingitud surmade vähendamiseks tuleb kiiremas korras rakendada mujal maailmas edukaks osutunud ennetusprogrammi, mille osaks on süstivate narkomaanide koolitamine ning neile naloksooni ehk lihtsustatult öeldes elupäästva vastumürgi kaasa andmine. Sellega anname süstivatele narkomaanidele ja nende lähedastele võimaluse kiirelt aidata.
Tõsta tuleb olemasolevate raviteenuste kvaliteeti ja mahtu ning tõhustada varajase avastamise ja õigeaegse sekkumise meetmeid, et jõuda inimesteni enne, kui nad hakkavad süstima või nendest kujunevad sõltlased. Uuringud süstivate narkomaanide seas näitavad, et enamus neist ei alustanud kohe süstimisega, vaid sellele eelnes ainete muul viisil tarvitamise periood.
See on meie võimalus sekkumiseks. Täna jõuavad inimesed tervishoiu- ja sotsiaalteenuste vaatevälja siis, kui see võimalust on juba möödas. Ka juba probleemiga inimeste aitamine on võimalik ja vajalik. Narkomaania nagu iga teise kroonilise haiguse ravi tähendab, et sellel teel on võimalikud tagasilangused ning paranemise protsess on keeruline. Kuid ravi on edukas vaid eeldusel, et tegeletakse ka inimese sotsiaalsete probleemide lahendamisega.
Samal ajal peame haridussüsteemi kaudu veelgi enam tagama sotsiaalsete toimetulekuoskuste õpetamise kõikides vanuseastmetes, andma lapsevanematele teadmised ja oskused probleemi märkamiseks ning sellega tegelemiseks, vähendama tööpuudust ning tõstma ühiskonna sotsiaalset sidusust.
Probleemi lahendamisel on esimeseks sammuks probleemi ja selle ulatuse mõistmine ning tunnistamine, seda nii erinevate asutuste kui ka kogu ühiskonna poolt. Seega, võtame pea liiva alt välja, lõpetame süü ja vastutuse delegeerimise ja teeme igaüks seda, mis meie võimuses. Ja kui keegi ise ei taha aidata, siis andku see võimalus teistele.