Asi selge ja unustame teema? Aga mis siis, kui seda kvooti kõhvitseda senise diskussiooni valguses ootamatus, ütleme näiteks evolutsiooni võtmes? Nii nagu looduses laiemalt, on evolutsiooniline areng toimunud ka inimkonna ajaloos, ühiskonnad arenevad, muutuvad ja kohanejad jäävad ellu.
Tulles ühiskonnaelu reeglite juurde - see mis tundus mõistlik eile, ei pruugi olla seda täna. Kõik, kes vaevuvad seda arvamust lugema, teavad et Spartas hukati nõrgemad vastsündinud, tagamaks tugevatele kiirem areng, Eesti talupere tegeles rangelt enda ellujäämise tagamisega kuni eelmise sajandi alguseni (ja tihti veel hiljemgi). Kaugel sellest, et eelkirjeldatu tore oli, samas mingi arengutaseme saavutamiseni sundis elu ise erinevatele ühiskondadele peale nn terve mõistuse kohase mõtlemise.
Polnud lihtsalt võimalik tilu-lilu ümber diskuteerida, oli vaja ellu jääda. Seega vargal käe maha raiumine oli loomulik, loomade õiguste eest ei võidelnud keegi ja keegi ei küsinud kui kõver peab olema banaan. See söödi lihtsalt ära.
Tänaseks, on meil siin Eestis Maslow vajaduste püramiidi järgi kõik põhi- ja mitte nii põhi- ja ka muud-kolmandad vajadused ilusti täidetud. No tulgu meil keegi ütlema, et elu on halb, kui saame tegeleda ellujäämise asemel nimetet pseudoprobleemidega?
Või oleme ikkagi eksistentsiaalsel lahkteel? Vaatleme siis asja teiselt poolt ka. Kas keegi julgeb väita et perekeskne - kas patriarhaalne või matriarhaalne, pole siinkohal tähtis - ühiskond on ainus õige tee, sest (a) jumal on nii loonud, (b) nii on koguaeg olnud, (c) see tagab rahvastiku taastootmise-ellujäämise, (d) nii on võimalik vanusepensionit saada? Paljud leiaksid sobiva põhjenduse ja ilmselt nii väidaksid.