Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kristina Pihlapuu
Saada vihje

MART KULDKEPP Venemaa toob Iraani ohvriks – seda aga märkab Hiina (5)

Iisraeli rünnakus tapetud Iraani revolutsioonilise kaardiväe ülema Hossein Salami poster Teheranis.

Igas venima jäänud relvakonfliktis muutub keskseks küsimuseks lõpuks ikkagi see, kumb sõdiv pool suudab teise poole tõenäolisemalt välja kurnata: st kummale kuulub lõppkokkuvõttes ülekaal demograafiliste ressursside, sõjatööstusliku potentsiaali ja liitlassuhete alal, kirjutab ajaloolane ja kolumnist Mart Kuldkepp.

Praegu, kui Venemaa sõda Ukraina vastu kestab juba kolmandat aastat, on Vene Föderatsiooni jaoks hädavajalik jätta mulje, et ülekaal kõigis neis valdkondades on Vene poolel ja võit seega varem või hiljem ikkagi vältimatu. Seejuures pole kahtlust, et rahvastikku ongi Venemaal rohkem (kuigi tegelikud numbrid on ametlikus statistikas ilmselt üle paisutatud), sõjatööstuse osas on Ukraina aga küllalt kiiresti järele jõudmas ning mis liitlassuhetesse puutub, siis demokraatlike ja rahvusvahelist õigust oluliseks pidavate riikide toetus kuulub loomulikult agressiooni ohvrile, mitte agressorile. Niimoodi mõtlevate riikide hulka on vähemalt seni kuulunud ka Ameerika Ühendriigid.

Omad liitlased ei puudu aga Venemaalgi ning viimastel aastatel on Venemaa-Iraani-Põhja-Korea-Hiina telge kujutatud isegi omamoodi strateegilise alliansina, mille eesmärgiks on liberaalse maailmakorralduse ja eriti lääne ülemvõimu õõnestamine ja purustamine. Ukrainas võitlevadki Vene poolel ka Põhja-Korea sõdurid, Ukraina linnade kohal lendavad Iraani droonid ning ilma Hiina vaikse toetuseta oleks Venemaal sõja jätkamine aga ilmselt üldse võimatu.

Kommentaarid (5)
Tagasi üles