:format(webp)/nginx/o/2025/05/19/16857218t1h6dad.jpg)
- Witkoffi sõnavõtt lisas vaid pettumusele, mis ilmselt ees ootab ja jätab Trumpist taas halva mulje.
- Võib eeldada, et kõnes Putiniga nõuab Trump tulevahetuse peatamist.
- On võimalik, et Venemaa kavatseb täna öösel katsetada kontinentidevahelist raketti Jars.
Meedias on korduvalt mainitud Rooma uue paavsti Leo XIV ettepanekut valida Vatikan Venemaa ja Ukraina vaheliste läbirääkimiste kohaks, kirjutab julgeolekuekspert Rainer Saks.
USA presidendi eriesindaja Witkoff avaldas arvamust, et USA ja Venemaa riigipeade kõnelus esmaspäeval saab olema edukas, viib protsessi edasi jne. Selle sõnavõtuga andis ta omapoolse panuse pettumuseks esmaspäeval ning ühtlasi aitab ta sedasi Venemaal marginaliseerida president Trumpi.
Samal ajal kohtusid Vatikanis uue paavsti ametisse asumise tseremoonial Ukraina president ning USA asepresident ja riigisekretär. Ukraina president saatis USA presidendile ka kirja. Kohtumise kohta olulisi üksikasju ei ole seni avaldatud. Meedias on korduvalt mainitud ka Rooma uue paavsti Leo XIV ettepanekut valida Vatikan Venemaa ja Ukraina vaheliste läbirääkimiste kohaks. Paljud riigijuhid on seda mõtet toetanud. Kui Venemaa sellega tõesti nõustuks, oleks tegemist väga suure üllatusega, sest puhtalt Venemaa riikliku ideoloogia seisukohast oleks läbirääkimised Vatikanis visuaalselt väga problemaatilised.
Suurbritannia peaminister korraldas tahtekoalitsiooni valitsusjuhtide kõne USA presidendiga, et arutada olukorda enne kõnelusi Venemaa presidendiga.
USA presidendi eriesindaja kindral Kellogg teatas, et USA välja töötatud 22 punktist koosneva «tugeva rahuplaani» kõige esimene eesmärk on peatada kohe sõjategevus. Seni meedias ilmunu põhjal võib järeldada, et plaan on koostatud tahtekoalitsiooni liikmetega konsultatsioonide tulemusel. Kõige seni avaldatu põhjal võib eeldada, et USA president kõneleb Venemaa riigipeaga homme selle plaani alusel ja nõuab tulevahetuse lõpetamist. Ühtlasi soovivad vähemalt osa USA ametnikest ja poliitikutest ning Euroopa valitsusjuhid, et USA president hoiataks Venemaad tõsiselt uute sanktsioonide kiire rakendamise eest. Venemaa loodud otseläbirääkimiste formaat Ukrainaga võimaldab Venemaa juhtidel USA liiga tugevat survet hajutada.
Venemaa katsetab raketti
Ukraina sõjaväeluure (GUR) teatas eile, et Venemaa kavatseb täna öösel korraldada kontinentide vahelise raketi Jars laskmised. Pigem siis õppusena, mitte Ukraina ründamiseks. Kuna Venemaa igal aastal vähemalt korra korraldab tuumatriaadi treeningu, mille käigus tulistatakse välja ka kontinentidevaheline ballistiline rakett, ei oleks tegemist täiesti erakordse sündmusega. Rutiinsed õppused toimuvad tavaliselt oktoobri alguses ning seega oleks praeguse laskmise eesmärk eelkõige USA ja Ukraina strateegiline mõjutamine.
On ka võimalus, et GUR on luureinfo põhjal alustanud mõjutusoperatsiooniga, et tekitada survet Venemaa juhtkonnale strateegilisel tasandil. Vene väejuhatus ei ole viimaste nädalate jooksul kasutanud õhurünnakutes ballistilisi või teisi pikema tegevusraadiusega rakette. Samal ajal on Iraani droonide arv rünnakutes kasvanud, kuid väga olulist kahju ei ole suutnud need rünnakud saavutada. Üksikuteks laskudeks Venemaal rakette kindlasti jagub. Näib, et peamine põhjus, miks neid rünnakuid ei ole korraldatud, on soov vältida president Trumpi emotsionaalseid reageeringuid ja uute sanktsioonide kehtestamist.
Olukorrast rinnetel
Rinnetel jäi Vene armee rünnakute aktiivsus eelmiste päevade, nädalate ja kuudega võrreldavale tasemele.
- Kurski/Sumõ/Belgorodi suunal ründavad Vene üksused endise tempoga ja olukord ei ole muutunud.
- Harkivi suunal käivad positsioonilahingud.
- Kupjanski suunal püsis Vene üksuste aktiivsus madal. Lõmani suunal täiemahuline pealetung jätkub, kuid olukorras suuri muutusi ei ole. Siverski suunal jätkusid Vene armee aktiivsed rünnakud, kuid näib, et edasi liikuda ei ole neil õnnestunud.
- Bahmuti piirkonnas jätkusid Vene üksuste rünnakud Tšassiv Jari linna ümbruses, kuid tulemusteta. Toretski linnas Vene vägede aktiivsus eile langes ja olukord ei ole muutunud.
- Porkovski suunal käib väga intensiivne pealetung. Ukraina vägedel on kõige rohkem tegemist Vene armee rünnakute tõrjumisega Pokrovskist ida pool. Seal käivad mõned positsioonid käest kätte. Kuigi Vene üksused on viimaste nädalate jooksul suutnud selles lõigus veidi edeneda, siis suuremat pealetungi ei ole õnnestunud neil käivitada. Väga aktiivselt ründasid Vene üksused Donetskist edela suunas, kuid tulemusteta. Viimaste päevade lahingutes on veidi kasvanud soomustehnika kasutamine. Tegemist ei ole suurte soomusüksuste manöövrite, vaid väikeste gruppide liikumisega. Ukraina üksused suudavad soomustehnika lahingutes enamasti hävitada.
- Lõunarindel toimusid üksikud luurelahingud. Üldiselt olid Vene üksused passiivsed.