Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

Orm Tammepuu Süvariigi tunnused on Päästeametis selgelt nähtavad (4)

Päästeameti autod.
Päästeameti autod. Foto: Päästeamet

Kui Eestis räägitakse süvariigist, mõeldakse tavaliselt politsei, kaitsepolitsei või prokuratuuri omavolilist tegutsemist ning poliitikutega manipuleerimist. Päästeametit, mis samuti tahab olla «jõuametkond», ei seostata süvariigiga. Ometi võib Pääseamet olla süvariigi ilmekaks näiteks, haarates tasapisi ning varjatult aina suuremat kontrolli inimeste elu üle. Vaatame lähemalt, kirjutab pääste- ja tuletõrjeinsener ja tuleohutusekspert Orm Tammepuu.

Oleme harjunud, et meil on riiklik päästeamet, aga ei mõtle selle peale, et miks üldse tegeleb riik päästetöödega, mis mujal maailmas on tüüpiline kohaliku omavalitsuse funktsioon. Transpordiamet ei paku transporti ega remondi teid, Terviseamet ei halda tervishoiuasutusi ega ravi inimesi, Põllumajandus- ja Toiduamet ei tooda toitu jne, kuid Päästeamet on enda kätte võtnud vahetult päästetööd ja tekitanud riikliku päästemonopoli. Selle otstarbekuse üle siinkohal diskuteerima ei hakka, kuid pole ka põhjust arvata, et monopolidega kaasuvaid probleeme Päästeameti puhul ei esineks.

Päästetööde vahetu tegemine tagab Päästeametile väga kõrge usaldusreitingu, mis tuleneb tuletõrjujate-elupäästjate õilsast kuvandist. Päästjad kahtlemata kuuluvadki inimkonna paremikku ja sestap päästeorganisatsioone hinnatakse kõige usaldusväärsemaks kogu maailmas. Kuid on ka teada, et avalike instantside usaldusreiting ei sõltu otseselt nende töö tulemustest. Seega ei saa usaldusest teha järeldusi Päästeameti kvaliteedi kohta, küll aga tagab avalikkuse kõrge usaldus nii meedia, poliitikute kui ka Riigikontrolli huvipuuduse ameti tegevuse vastu – kui usaldatakse, küllap siis on kõik parimas korras!

Kommentaarid (4)
Tagasi üles