Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

JÜRI TOOMEPUU Väikeriigid ei saa endale lubada vana poliitmänguri õpetuste ignoreerimist (1)

Matrjoškad. Vasakult: Hiina RV president Xi Jinping, USA president Donald Trump ja Vene president Vladimir Putin.
Matrjoškad. Vasakult: Hiina RV president Xi Jinping, USA president Donald Trump ja Vene president Vladimir Putin. Foto: Dmitri Lovetsky

Tänapäeva sotsiaalmeedia «kuvandi sõdalased» mõistavad, et õigesti kujundatud identiteet võib anda strateegilise eelise nii diplomaatias, äritegevuses kui ka sisepoliitikas, kirjutab endine poliitik ja sõjaväelane Jüri Toomepuu.

Niccolò Machiavelli (1469–1527) oli Firenze riigimees, diplomaat ja poliitikafilosoof, keda peetakse üheks modernse poliitilise mõtte vundamendikiviks. Ta elas ajastul, mil Itaalia linnriike lõhestasid lõputud sõjad, reetmine ja vägivalla kasutamine – iga nurga taga varitses mõõk või mürgikarikas. Selles julmas troonimängus kujunes Machiavellist kainelt mõtlev strateeg, kes pani kirja oma kuulsa käsiraamatu «Vürst» («II Principe», eesti keeles kasutatud ka «Valitseja») – mitte türannia õigustuseks, vaid kui aus ja kalk juhend neile, kes soovivad võimul püsida maailmas, kus ideaalid purunevad karmi reaalsuse vastu, neile, kes pürgivad troonile, kuid ei taha selle käigus oma pead kaotada.

Tema nimi on jäänud sünonüümiks kavalusele, poliitilisele alkeemiale ja võimu kulisside tagusele poolele. Tänapäeva kolme tugeva mehe – Donald Trumpi, Vladimir Putini ja Xi Jinpingi – poliitiline praktika kinnitab, et Machiavelli vaim kõnnib ikka veel paleekoridorides ja pressikonverentside mikrofonide vahel.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles