Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

Dan Bogdanov Kas matemaatikutele tasub oma saladusi usaldada?

Cybernetica delegatsioon Pentagonis toimunud DARPA demopäeval. Dan Bogdanov hoiab katseseadet ja Raul-Martin Rebane tõestuseid tegevat nutitelefoni.
Cybernetica delegatsioon Pentagonis toimunud DARPA demopäeval. Dan Bogdanov hoiab katseseadet ja Raul-Martin Rebane tõestuseid tegevat nutitelefoni. Foto: Darpa

Mida digitaalsemaks meie elu muutub, seda rohkem on selle turvalisena hoidmiseks vaja head krüptograafiat, kirjutab akadeemik ja Cybernetica ASi teadusdirektor Dan Bogdanov.

Kui Anne tahab Peetriga salajuttu rääkida, siis tasub leida koht, kus keegi neid pealt kuulata ei saa. Vanasti mindi usaldusväärsete seintega tuppa või hoopis mere äärde, kus lainekohin vestlust ei sega. Ja saladused sai panna seifi või kasti ja kaevata maa sisse.

Tänapäeva maailmas asju nii enam ajada ei saa – asjaajamine peab nii äris, riigiasjades kui eraelus olema kiire ja mugav. See on saanud võimalikuks tänu arvutite, nutitelefonide ja sidevõrkude laiale levikule. Eestis saame nutitelefoni kaudu pangaülekandeid teha, lapsele nime panna (ja tulevikus võib-olla isegi demokraatlikel valimistel osaleda), kuulates samal ajal metsas linnulaulu. Seda kõike ei saaks turvaliselt teha, kui poleks matemaatikat.

Kommentaarid
Tagasi üles